Medzilaborciach uvedomovať význam svojho krajana, ktorý nikdy tento bohom zabudnutý kút nenavštívil. Môžete sa tu poprechádzať po ulici Andyho Warhola a prrechádzku zakončiť v útulnom penzióne Andy. Z okna sa vám pritom naskytne pohľad na malebný pravoslávny kostol a po diagonále uvidíte budovu Múzea Moderného umenia s originálmi diel Andyho Warhola z najznámejších portfólií ako sú napríklad Sv. Apolónia, Campbelova polievka, alebo Lady´s and Gentlemans.
MT: Stanislav Mucha stratil mačku a našiel Warhola
Mikovú a jej okolie s Múzeom moderného umenia objavuje vo svojom filme s názvom Absolut Warhol v Nemecku žijúci poľský režisér Stanislav Mucha. Osemdesiat minút zachytených na filmovom páse je akousi roadmovie so všetkým, ako má byť. Stanislav Mucha, tušený kdesi v pozadí kamery, sprostredkuváva svoje stetnutia s ozajstnými bratancami a sesternicami kráľa newyorskej bohémy.
Kuriózne bolo už jeho prvé stretnutie s ľuďmi z Mikovej, pred rokmi, keď ešte vôbec netušil, že Andy Warhol nie je Poliakom, alebo Srbom, ako to tvrdili niektorí. "Mali ste v Československu lepšie pivo ako my v Poľsku. Preto som často prechádzal hranicu načierno. Vtedy ešte nebol malý pohraničný styk. Používal som malý trik. Zobral som si vždy so sebou dve mačky. Jednu som pustil po ceste tam a druhú po ceste späť. Pohraničiarski psi naháňali mačku namiesto mňa. Raz mi však ušla aj druhá a potreboval som náhradnú. Takto som sa zatúlal až do Mikovej. Vtedy sa tam už robili prípravy na múzeum a ľudia polemizovali, či má byť v Mikovej alebo v Medzilaborcich. Sadol som si do putiky a tam všetci náš Andrijko sem, náš Andrijko tam..." priblížil svoje prvé stretnutie Stanislav Mucha.
MT: Dvojfarebné topánky sesternice Heleny
Helena Bošnovičová si v snímke Absolut Warhol spomína, ako dostávala balíky od bratanca Andrijka. Mali trochu bizarný obsah. Pár topánok každá inej farby. "A viete, že sa mi takto páčili?" priznala sa krátko po premiére snímky pani Helena. Na strýka sa podala jej dcéra Ingrid. Vyšíva totiž krížikovým stehom námety jeho najznámejších obrazov. Málokto z rodiny však tušil, čo vo svete znamená pojem Andy Warhol. Za minulého režimu sa k nemu radšej nepriznávali. Báli sa problémov. Hoci, pani Bošnovičová tvrdí, že sa tu v osemdesiatch rokoch Andy ukázal, ale tajne. Jeho brat John Warhola mi však povedal čosi iné. "Andy sa najbližšie objavil v Nemecku. Často mi odtiaľ volával. Bál sa prísť, lebo tu vládli komunisti. Nakoniec, ani len jeho príbuzní, bratanci a sestrenice nevedeli o jeho umení nič. Netušili, čím sa zaoberá. Až potom, keď sa otvorili hranice a vzniklo Múzeum moderného umenia, mali vlastne po prvý raz možnosť vidieť jeho obrazy," tvrdí John Warhola. Tak ako jeden z hrdinov filmu Stanislava Muchu rodáci pochopili, že najslávenjší Rusín nebol Vasil Biľak, ale Andy Warhol, syn vysťahovalcov z neďalekej dedinky Miková. "Mama mi o Andrejkovi zakázala hovoriť. Vedeli sme, že je v Amerike a že kreslí. Dokonca raz z návštevy u jeho mamy Júlie, svojej sestry, priniesla jeho práce. A viete, aký koniec vzali? Vytopilo nás a skončili na smetisku: Nevedeli sme, akú majú hodnotu," prezradila Helena Bošnovičová.
Do úlohy Andyho Warhola sa vo filme vžil František Lakata. Aj bez bielovlasej parochne jeho verná kópia. Tento učiteľ z Medzilaboriec si tiež zvyká na to, že príležitostne, v rámci happeningu, oblečie si Andyho tmavozelenú koženú bundu z výstavnej expozície múzea, okuliare so zelenými sklami a do ruky vezme fotoaparát značky Leica. Všetky tieto relikvie daroval múzeu starší brat John Warhola.
Snímka Absolut Warhol vznikla v koprodukcii troch nemeckých televízií a režisér si veľa sľubuje od distribútera, ktorým je spoločnosť Pegasus, zastupujúca napríklad aj filmy Jima Jarmuscha a Emira Kustoricu." Nazdávam sa, že sa im podarí film predať do viacerých krajím, chcel by som ho predstaviť aj v Amerike," povedal režisér. Ak sa mu zámer podarí, Američania sa po prvý raz dozvedia o kraji, v ktorom má korene ich Andy Warhol.
MT: Filmári z BBC "recyklujú"
V Mikovej a Medzilaborciach si už obyvatelia pomaly ale isto zvykajú na to, že sa stávajú mediálnymi hviezdami. Helena Bošnovičová teraz svoj príbeh rozpráva štábu BBC, ktorý vyrába film pre stanicu Arte. Jednoducho, o Warholovi a jeho newyorskej minulosti už bolo povedané skoro všetko. Teraz sú v kurze jeho rusínske korene. "My už vlastne len recyklujeme to, čo už bolo toľkokrát povedané mnohým štábom. Neostáva nám nič iné. Ale tento kraj má obrovské kúzlo, preto ten záujem," prezradil nám slovenský dokumentarista Peter Kerekeš, ktorý sa na snímke BBC tak trochu podieľa. Nakoniec absolvent Carnegie Institut of technology v Pittsburghu a jeden zo stvoriteľov pop artu Andy Warhol sa sám neskôr venoval viac filmu ako výtvarnej tvorbe.
Vo svojej Factory na šietom poschodí, jednej zo správnych budov Manhattanu, sa obklopil filmárskou avantgardou a stal sa realizátorom "podzemných filmov", robených zväčša statickou kamerou. Hlavným znakom Warholovej tvorby, nielen filmovej, je opakovanie, opakovanie, opakovanie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.