Je Mestský bytový podnik vo Vranove nad Topľou výhrou alebo pascou na občanov?
- V júni skončila platnosť mandátnej zmluvy mesta Vranov nad Topľou s firmou Byterm, s. r. o. a od 1. júla prevzal správu mestského majetku Mestský bytový podnik, a. s. Mestské zastupiteľstvo rozhodovalo o dvoch zásadných otázkach. Po prvé, či pokračovať v správe majetku mesta s firmou Byterm, s. r. o. podľa doterajšej zmluvy? Po druhé, ak nie, akou formou ďalej spravovať mestský majetok? Pri rozhodovaní o prvej otázke bola jednoznačná zhoda poslancov, ktorí rozhodli, že mesto nebude pokračovať v dovtedy platnej mandátnej zmluve, aj keď zo strany vedenia mestského úradu nebolo spracované jej podrobné hodnotenie, či bola pre mesto výhodná alebo nevýhodná. Natíska sa otázka - prečo?
Rozhodnutie o druhej otázke však nebolo také jednoznačné. Až čas ukáže, či rozhodnutie poslancov o založení mestskej akciovej spoločnosti na správu majetku mesta je v súčasných podmienkach ten najlepší spôsob hospodárenia. Vlastne sa už ukazuje, že spoločenské vlastníctvo výrobných prostriedkov - ako jeden z pilierov socialistického hospodárstva - na základe ktorého existuje Mestský bytový podnik, je ťažko zlúčiteľné s princípmi fungovania mechanizmu trhového hospodárstva. Nová akciová spoločnosť už pri založení dostala od mesta „dar" jeden milión korún ako základné imanie plus jeden milión korún úver na rozbeh. Ale už v auguste bol na rokovanie Mestskej rady a následne na zastupiteľstvo predložený materiál na poskytnutie ďalších návratných finančných prostriedkov a úverov z účtu mesta v prospech akciovej spoločnosti vo výške 2,7 milióna korún na základné vybavenie ako sú autá, počítače, nástroje a 3,3 milióna korún na rekonštrukciu kotolne. Spolu je to zatiaľ 8 miliónov korún z účtu mesta v prospech akciovej spoločnosti. Inak povedané, všetci občania mesta bez ohľadu na to, či bývajú v mestských bytoch alebo vo vlastných, prispejú zo svojich daní na chod akciovej spoločnosti spravujúcej mestské byty a kotolne. Preto sa pýtam: je to spravodlivé?
Pritom nikto doteraz nepovedal, koľko zamestnancov by nová spoločnosť mala mať, aké by malo byť jej technické vybavenie, čo všetko má zabezpečovať a podobne. Preto sa pýtam: je to efektívne? Ak by mesto pružnejšie a operatívnejšie pristúpilo k odpredajú bytov a malo vyriešenú energetickú koncepciu mesta, nemuselo by vynakladať obrovské finančné prostriedky na budovanie akciovej spoločnosti. Navyše by sa vyšlo v ústrety viacerým žiadateľom o odkúpenie bytu a žiadateľom o odpojenie sa od mestských kotolní a vybudovanie lokálnych zdrojov tepla tak, aby tí neplatili vykurovanie trávnikov.
Preto sa pýtam: nemohli by sme tým ušetriť všetci? Odpovede na všetky otázky, vrátane tej z úvodu, nechávam na zváženie každému čitateľovi s poznámkou, že veci verejné sa naozaj dotýkajú všetkých z nás a preto by sme nemali byť k ním ľahostajní, ale aktívne sa o ne zaujímať.
Ján Kuba, poslanec mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou
Autor: Byty. Byty? Byty!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.