národného majetku exekútorov uz pri niekolko tisícovej pohladávke. O pozadí najväcšieho obchodu storocia, ako ekonómovia nazvali privatizáciu SPP, aj o fungovaní zdanlivo nepotrebného ministerstva sme sa porozprávali s ministerkou privatizácie Máriou Machovou.
Riadite ministerstvo, ktoré mnohí ekonómovia, politici, ale i verejnost povazujú za zbytocné. Myslíte, ze dnes existuje racionálny dôvod na existenciu Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR?
V súcasnosti ešte nie je dôvod na zrušenie ministerstva privatizácie, pretoze nás ešte caká odštátnenie vodární a kanalizácii. Potom by mal byt všetok majetok v portfóliu Fondu národného majetku, likvidácie reštitúcie môzu prejst na ministerstvo financií, prípadne na ministerstvo hospodárstva a ministerstvo môze po volbách zaniknút. Chcem byt poslednou ministerkou privatizácie.
Na verejnost prenikli pochybnosti o výbere investorov pri privatizácii Slovenskej poistovne. Predstavitelia spolocnosti TBI Holding protestujú proti výsledkom výberového konania a hrozia súdom. Uskutocnil sa výber transparentným spôsobom a môzete vyvrátit akékolvek pochybnosti z jeho zmanipulovania?
Som presvedcená, ze výber bol robený naozaj korektne a kedykolvek môzeme dokázat, ze na takzvaný short list sa dostali štyri najlepšie spolocnosti. Je prirodzené, ze tí, ktorí nepostúpia dalej majú pocit krivdy, ale naozaj nie je dôvod na akékolvek pochybnosti.
Cisté imanie Slovenskej poistovne je asi tri a pol miliardy korún. Kolko by mohol budúci vlastník za najväcšiu slovenskú poistovnu zaplatit?
Ak porovnáme podobné transakcie, ktoré sa uskutocnili u nás i v zahranicí, chceme, aby to bol dvoj az trojnásobok cistého imania Slovenskej poistovne. Zo štyroch uchádzacov, ktorých sme vybrali, bude vítazom ten, kto ponúkne najvyššie cenu.
V plnom prúde je privatizácia najlukratívnejšieho slovenského podniku - Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). O jeho predaji však uz zacínajú pochybovat aj niektorí politici. Preco je nevyhnutné predat tento strategický podnik?
Treba si uvedomit, ze štát nepredáva celý SPP, iba 49 percent akcií tejto spolocnosti. Rozhodovanie vo všetkých dôlezitých strategických veciach zostane aj nadalej v rukách štátu. Energetika však uz teraz vyzaduje obrovské investície a na tie prostriedky jednoducho nie sú. Posledné desatrocia sú rokmi globalizácie a my chceme vyuzit výhody, ktoré získame zapojením sa do väcších celkov. Staneme sa tak menej zranitelní aj v oblasti energetiky.
Ako si vládne strany rozdelia neoficiálnu províziu, ktorá by podla odhadov nezávislých expertov mohla dosiahnut takmer tri miliardy korún?
Odmietam podobné úvahy. Aj pri privatizácii bánk ci telekomunikácií sa hovorilo o astronomických províziách, doteraz však nikto nic nedokázal. Otváranie obálok môze byt pokojne pred televíznymi kamerami.
Ste z pozície ministerky spokojná s priebehom privatizácie? Podarí sa, s výnimkou Slovenských elektrární, naplnit privatizacné zámery vlády?
Administratíva procesu privatizácie je mimoriadne zlozitá. Hlavne ministerstvám velmi dlho trvá, kým sa rozhýbu a potom vznikajú casové sklzy. Na to sa však nechcem vyhovárat a musím priznat, ze s priebehom privatizácie nie som úplne spokojná.
Zdá sa, ze najproblematickejšia je transformácia štátneho podniku Vodárne a kanalizácie na obecné vodárenské spolocnosti. Budete povazovat za neúspech, ak sa nepodarí dodrzat avizovaný zaciatok transformácie, stanovený na prvý polrok 2001?
Áno, budem to povazovat za neúspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.