Klaudia JURKOVIČOVÁ & Marián KIZEK
Košice O tragédii v stredisku Bečiči, kedy pri prevrátení výletnej lode zahynuli piati ľudia, pričom na palube boli aj Košičania, sme už v našich novinách informovali. Našťastie Košičania, ktorí do Čiernej hory vycestovali s CK Golden Royal Tour, pri havárii neutrpeli žiadne vážnejšie zranenia. O tom, ako situácia vyzerala v pondelok, nás priamo z miesta informoval náš kolega.
"Delegátka CK Golden Royal Tour Ing. Natália Máteová ešte v nedeľu ráno autom odcestovala spolu so svojim otcom a riaditeľom spomínanej cestovky Ľudovítom Mátém domov do Košíc. V pondelok si košickí rekreanti všetky 'formality' v nemocnici spojené s drahým lekárskym ošetrením a na polícii museli vybavovať sami. Na rozdiel od klientov iných slovenských a českých CK, ktorých klienti sú takisto ubytovaní v hoteli Mediteran, sa Košičania v ich ťažkých chvíľach nemali možnosť odkiaľ a od koho ani len dozvedieť, čo majú robiť. Akýsi miestny delegát - náhradník, im aj napriek telefonátu manželky Igora Mátého v ničom nepomohol a v pondelok poobede mal vypnutý mobil, na ktorý mu rekreanti na vlastné trovy chceli zavolať," informoval nás náš kolega.
O stanovisko sme požiadali riaditeľa CK Ľudovíta Mátého. Zdôraznil, že spomínaný delegát je profesionálnym zamestnancom CK Golden Royal Tour, ktorý je oficiálnym delegátom a ako taký je plne k dispozícii klientom. Ing. Natália Máteová bola druhou delegátkou, ktorá bola v tomto stredisku len v letnej sezóne, kedy bol podstatne väčší nával klientov, ako sa predpokladalo.
"Nikde v propagačných materiáloch neuvádzame, že máme v letoviskách tucet delegátov pre klientov. Uvádzame, že k dispozícii sú služby delegáta. Pri 65-člennej skupine ani nie je väčší počet potrebný. Môžem spokojne vyhlásiť, že v porovnaní s ostatnými cestovkami sú služby nášho delegáta na podstatne vyššej úrovni, o našich klientov je nadštandardne postarané. Delegát Dragoljub Nikolič je im k dispozícii každý deň," uviedol Ľ. Máté.
Dodal, že vedenie cestovky sa o udalosti a jej následkoch informovalo okamžite ešte v nedeľu, načo sa dozvedeli, že všetci klienti sú v poriadku s výnimkou jedného, ktorý mal zopár modrín. Nepríjemné bolo aj to, že sa všetci po prevrátení lode napili nafty.
To, že v pondelok sa nemohli klienti okamžite na delegáta nakontaktovať, spôsobila podľa Ľ. Mátého skutočnosť, že práve kvôli nedeľnej udalosti mal množstvo povinností.
"Robili sme všetko, čo bolo v našich silách. Zabezpečili sme klientom vypranie ich vecí v práčovni, keďže mali izby napáchnuté naftou, zabezpečili sme výmenu izieb. Takisto sme im poskytli finančnú hotovosť. Delegát bol v pondelok aj na polícii, zisťoval, kedy budú klienti vypočutí. Žiaľ, my nemôžeme prikazovať tamojším policajným orgánom, ako majú postupovať a koho majú uprednostniť. Boli tam aj podstatne vážnejšie problémy tých, ktorí pri tragédii stratili svojich blízkych. V utorok dopoludnia náš delegát sám odviezol našich klientov na políciu, kde boli vypočutí. Snažili sme sa zabezpečiť všetko, aby bolo o našich ľudí postarané. Môžem aj ich rodiny tu na Slovensku ubezpečiť, že im nič nechýba a všetci sú v poriadku."
Vedenie cestovky už kontaktovalo aj poisťovňu, ktorá v zmysle podpísaných zmlúv bude uhrádzať vzniknuté škody. Komunikujú s delegátom na mieste aj s tými klientmi, ktorí o to prejavili záujem. Ľudovíta Mátého, ako povedal, mrzia udalosti z nedele, vysvetlil ale, že cestovná kancelária za nič nemôže.
"My sme ten výlet neorganizovali, nebola to naša loď. Klienti si ho mohli zakúpiť v rámci fakultatívnych výletov na základe individuálneho rozhodnutia. Nemôže nikto od nás čakať, že budeme s každým klientom chodiť všade za ruku. Je to na zodpovednosti každého, pre aký druh relaxu sa rozhodne."
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.