vo Vyšnom Opátskom, v časti zvanej Heringeš. Išlo o 50-ročnú Máriu B., ktorá našla svoj hrob v šachte nachádzajúcej sa priamo pod kuchyňou chatky, v ktorej do posledného vydýchnutia bývala. Mužom, ktorý ju tam päť mesiacov pred tým pochoval, bol 37-ročný Košičan Bartolomej M. Možno by tam pani Mária zostala navždy, nebyť výčitiek svedomia, ktoré Bertyho hrýzlo tak intenzívne, že sa rozhodol vyjsť s pravdou von.
V záhradnej chatke na Šípkovej ulici žil Bartolomej s družkou Alžbetou D. a nebohou pani Máriou. Ani jeden z nich nikde nepracoval, ale ich finančná situácia nebola najhoršia. Mária totiž predala svoj trojizbový byt a peniaze, čo zaň dostala, utrácali všetci spolu. Na ich jedálnom lístku bola hlavným chodom deň čo deň tekutá strava. Pili, hašterili sa, ich nadávky a výmenu názorov bolo počuť najmä večer. Osudný júnový deň sa v ničom nelíšil od tých predchádzajúcich, pravda okrem toho, že bolo krátko po vyplatení sociálnych dávok. Peniaze sa vo vreckách žien dlho neohriali. Zašli do obchodu, kúpili alkohol a potom spolu s Bertym v chatke veselo popíjali.
"Najprv sme len pili, potom sme sa hádali, odišiel som von a vrátil som sa, keď sa už stmievalo. Opäť sme sa začali hádať. Ale tak to bolo skoro každý deň. Nebohá mi vyčítala, že moja matka jej zničila život, že jej odlákala druha… Vulgárne mi nadávala a hrubo urážala aj moju matku. Darmo som jej hovoril, aby s tým prestala. Naťahovali sme sa, strkali do seba… Mária spadla na zem, pričom narazila do gauča. Zdvihla sa zo zeme, ľahla si na gauč, ale nadávať neprestala. Mal som vypité a ona ma tak vyprovokovala, že som sa neovládol, chytil som do ruky drevenú stoličku a udrel som ju ňou po hlave... Mária zostala ležať na chrbte, nevstávala, ale dlho chrčala. Presedel som pri nej celú noc a ráno som zistil, že je mŕtva. Zľakol som sa, nevedel som čo robiť. Potom som ju zabalil do deky a zniesol som ju do šachty pod kuchyňou, ktorá bola naplnená vodou. Prikryl som ju perinou..." opísal svoje počínanie Bartolomej M.
V izbe, kde sa tí dvaja hádali, bola i Bartolomejova družka, ale to, čo sa dialo v osudných okamihoch, nevedela. "Bola som unavená. Skôr ako som zaspala, som počula, ako Bartolomej kričí na Máriu, aby prestala nadávať na jeho matku, lebo jej dá facku… Ráno ma zobudil a povedal, že Mária odcestovala do Čiech. A že my sa musíme vysťahovať tiež, že ho kontrolovali policajti a povedali mu, že nemáme v chatke čo robiť," uviedla Alžbeta. Dodala, že neskôr jej druh o všetkom povedal. Boli u jeho rodičov, keď opitý vykričal, čo a ako sa stalo. "Potom ma zbil a prikázal mi, aby som o tom nikomu nehovorila. Bála som sa ho a preto som bola ticho," vysvetlila svoje správanie Alžbeta.
Podľa záverov súdnych znalcov Mária B. utrpela pri naťahovaní sa s druhom a náraze na gauč zlomeniny rebier a po opakovaných úderoch drevenou stoličkou veľkej intenzity zlomeniny jarmovej kosti a nosovej priehradky. Uvedené zranenia by si v prípade poskytnutia pomoci vyžiadali liečenie v trvaní 6 až 8 týždňov. Po dvoch úderoch stoličkou a poranení hlavy pani Mária utrpela pravdepodobne otras mozgu. Upadla do bezvedomia a zapadnutím koreňa jazyka u nej došlo k uzavretiu dýchacích ciest. Mohla prežiť, avšak za predpokladu, že by jej bola poskytnutá hoc aj laická pomoc. Aby sa neudusila, stačilo pretočiť jej telo na bok. To však Bartolomeja, ktorého intelekt je na hranici ľahkej debility, nenapadlo. Potvrdil len to, že chrčala a on pri nej sedel... Mária odišla na druhý svet v ťažkom stupni opitosti, pri ktorom podľa vyjadrenia znalcov dochádza k výraznému útlmu centrálneho nervového systému a k oslabeniu obranných reflexov.
Motívom skutku s tragickým koncom bol podľa znalcov z odvetvia psychológie a psychiatrie bezprostredný konflikt s nebohou, pod ktorý sa v nemalej miere podpísala aj skutočnosť, že sa nachádzal v ťažkom stupni opitosti. Mal 2,8 - 3,2 promile alkoholu v krvi. Pod jeho vplyvom bola zmenšená aj rozpoznávacia a ovládacia schopnosť Bartolomeja M. To všetko viedlo k zníženiu jeho morálnych zábran a aktivovalo zvýšenie agresivity. Z vyšetrení, ktorým sa podrobil, vyplynul záver, že u neho ide o osobnosť afektívne dráždivú, výbušnú, citovo plochú. Znalci u neho zistili chronický alkoholizmus na rozhraní tretej až štvrtej vývojovej fázy, v dôsledku čoho navrhli uloženie ochranného protialkoholického liečenia ústavnou formou.
Bartolomeja M. obvinil vyšetrovateľ najprv z vraždy, no na základe záverov súdnych znalcov a vykonaného dokazovania ho nakoniec prokurátor obžaloval z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti. Bartolomej sa k jeho spáchaniu priznal v prípravnom konaní a nesnažil sa zatĺkať ani pred senátom Okresného súdu Košice II. "Ľutujem, že sa to stalo, ale nemuselo, keby sa Mária nezačala hádať a nadávať," vyhlásil včera na pojednávaní.
Z čítania listinných dôkazov však vyplynulo, že nielen Mária, ale všetci tí, čo mu v nesprávny čas skrížia cestu, na to nejakým spôsobom doplatia. Bartolomej má vo svojom registri trestov, ktorý začal zapĺňať už ako mladistvý, 12 záznamov!!! Krádeže, pohlavné zneužívanie, výtržníctvo, neplatenie výživného a naposledy dve lúpeže vyšli Košičana, ktorý ide z jedného výkonu trestu do druhého, veľmi draho. Pätnásť rokov, temer polovicu života, strávil za mrežami. Nikdy nebol zamestnaný, nemá žiadne pracovné návyky. V base, resp. vo väzbe seká dobrotu, len čo sa však dostane na slobodu, je stratený. Všetko nasvedčuje tomu, že nevie žiť ako väčšina normálnych ľudí, ktorí pracujú, starajú sa o rodinu a majú kopec povinností. Natíska sa otázka, či je vôbec aspoň minimálna šanca človeka ako on prevychovať. Predchádzajúce odsúdenia naznačujú, že na pobyt v base si zvykol, ťažko teda povedať, či je pre neho naozaj trestom. Podľa vyjadrenia psychologičky nie je schopný zaradiť sa do normálneho života.
Súd na základe vykonaného dokazovania uznal Bartolomeja M. vinným z ublíženia na zdraví s následkom smrti. Ako obzvlášť nebezpečnému recidivistovi mu naparil 11 rokov a pre výkon trestu ho zaradil do tretej - najprísnejšej - nápravnovýchovnej skupiny. Ide o trest na dolnej hranici trestnej sadzby, pod ktorý sa podpísalo priznanie obžalovaného, úprimná ľútosť a spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní pri objasňovaní trestného činu. Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.