mesta prispela k zníženiu kriminality a rapídnemu zvýšeniu bezpečnosti občanov, podľa druhých sú to len vyberači pokút, ktorí zbytočne otravujú občanov a odčerpávajú financie z beztak chudobnej mestskej kasy.
V posledných týždňoch naštrbili dôveryhodnosť mestských policajtov dva kriminálne prípady.
Košickí kriminalisti vypátrali začiatkom augusta tohto roku zlodeja, ktorý zo stanice mestskej polície na Adlerovej ulici v Košiciach ukradol šesť pištolí typu ČZ 75, 90 nábojov a televízor. Vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania Košice 1 obvinil z trestného činu krádeže a nedovoleného ozbrojovania 30-ročného mestského policajta. Podozrivý v noci bez použitia násilia vnikol do nestráženého objektu, kľúčom si odomkol dvere a z pancierovej skrine vzal zbrane a muníciu. Obvinený je v súčasnosti vo vyšetrovacej väzbe. Podľa informácií z Okresného úradu vyšetrovania Košice 1, policajným orgánom sa podarilo nájsť všetkých šesť strelných zbraní a muníciu, čo posunulo vyšetrovanie k záveru.
Zo zneužitia právomoci verejného činiteľa formou spolupáchateľstva sú obvinení ďalší dvaja príslušníci Mestskej polície v Košiciach. Pri kontrole študenta, ktorý telefonoval z automatu, zistili, že použil falošnú telefónnu kartu. Obaja prijali ponuku mladého muža a vzali od neho 3000 Sk. Prípad, samozrejme, nenahlásili. Obaja sú vyšetrovaní na slobode.
Policajti podozriví zo spáchania závažných trestných činov sú naďalej zamestnancami mestskej polície. Ako uviedol zástupca náčelníka Mestskej polície v Košiciach Dušan Šlosar, rozviazanie pracovného pomeru im neumožňuje súčasná legislatíva:
"Policajt, ktorý ukradol zbrane, spáchal trestný čin mimo pracovnej doby. Nedá sa teda kvalifikovať ako porušenie pracovnej disciplíny. Podľa Zákonníka práce keď zamestnanec spôsobí škodu zamestnávateľovi, súd ho musí odsúdiť minimálne na šesť mesiacov nepodmienečne, aby mohol dostať výpoveď. Nikde sa nehovorí o strate dôvery ako o možnom dôvode okamžitého rozviazania pracovného pomeru," tvrdí Šlosar.
Ako ďalej uviedol, vedenie mestskej polície nemá dôvod chrániť ľudí, ktorí sú podozriví z trestnej činnosti.
"Málokto vie, že v prípade krádeže zbraní sme podozrenie zo spáchania trestného činu iniciovali my na Okresnej prokuratúre Košice 2. Okresný prokurátor po dohode s nami neodovzdal vec na preverovanie obvodnému oddeleniu polície, ale priamo vyšetrovačke. Zmenili sme systém manipulácie s kľúčmi, prípad si vyžiadal aj personálne zmeny. Kým ho vyšetrovateľ neuzavrie, nemôžeme podnikať žiadne kroky," povedal Šlosar.
Kriminálne činy mestských policajtov vzbudili znepokojenie verejnosti i poslancov mestského zastupiteľstva. Tí vyzvali vedenie mestskej polície, aby sprísnilo kritériá pri prijímaní uchádzačov o miesto strážcov verejného poriadku a zákonnosti.
Podľa Zákona o obecnej polícii sa policajtom môže stať v podstate každá osoba, ktorá je "bezúhonná, staršia ako 21 rokov, a ktorá je telesne, duševne a odborne spôsobilá na plnenie úloh obecnej polície". Známy je prípad mestského policajta, ktorý bol v minulosti právoplatne odsúdený.
"Pracovno-právne vzťahy v obecnej polícii, na rozdiel od štátnej, upravuje zákonník práce. Môže sa stať, že uchádzač splní všetky zákonom stanovené podmienky a výberom prejde aj človek, ktorý bol v minulosti právoplatne odsúdený. Pritom výpis z registra trestov, ktorý požadujeme, má čistý. Keby zákon predpisoval nutnosť predložiť opis, ktorý sa používa pri trestnom konaní a obsahuje aj premlčané činy, určite by sa do radov obecných policajtov takí ľudia nedostali," vysvetľuje Šlosar.
Mestská polícia od uchádzačov nevyžaduje, aby prešli psychologickými testmi, ktoré sú bežné v iných krajinách.
"Žiaden zákon to u nás nestanovuje a my sme povinní akceptovať vymedzený legislatívny rámec. Navyše, z výsledkov psychotestov tých, ktorí ich dobrovoľne, na vlastné náklady absolvovali a v službe zlyhali, nevyplýva nič, čo by naznačovalo ich nespoľahlivosť, prípadne že sú potencionálni páchatelia trestných činov. Týka sa to aj policajta, ktorý je podozrivý z krádeže zbraní," oponuje Šlosar.
Podľa Šlosara by mal Zákonník práce, resp. Zákon o obecnej polícii stanoviť osobitné podmienky pre prijímanie uchádzačov:
"Je to predsa služba so zbraňou, na ktorú by sa mali vzťahovať oveľa prísnejšie kritériá."
Mestská polícia v Košiciach
Vznikla v roku 1991. V tom čase ju tvorilo 20 príslušníkov. Najväčší rozvoj zaznamenala v rokoch 1995 až 1997 v rámci Schusterovho programu Bezpečné Košice, ktorý mal aj podporu vtedajšej vlády. Počet zamestnancov odvtedy klesol z 300 na súčasných 214, 208 z nich je vo výkone služby. Poslanci mestského zastupiteľstva uvoľnili z tohtoročného rozpočtu na činnosť mestskej polície 50 miliónov Sk, čo je o 5 miliónov menej, ako vlani. Takmer 90 percent tvoria mzdové, zvyšok prevádzkové náklady.
V takzvanej "mŕtvej evidencii" má 250 bývalých zamestnancov. Ide o pracovníkov, ktorí buď sami rozviazali pracovný pomer, alebo boli nútení odísť pre viacnásobné, či hrubé porušenie pracovnej disciplíny, alebo pre spáchanie trestného činu.
Mestskí policajti za 1. polrok 2001 okrem iného vyriešili na mieste 17 684 priestupkov, chytili 34 páchateľov trestných činov, našli 121 čiernych skládok odpadu a vypátrali 111 ich zakladateľov. V rovnakom období vybrali na blokových pokutách 860, tisíc Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.