zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy. Poslanci k nemu predložili 94 pozmeňujúcich návrhov, pričom približne polovica sa týka prechodu kompetencií z rezortu školstva.
Poslanec Ivan Gašparovič (HZDS) namietal porušenie rokovacieho poriadku NR SR.
Obsahom navrhovanej zákonnej úpravy je presun približne 300 kompetencií, ktoré nateraz vykonávajú predovšetkým okresné a krajské úrady, do pôsobnosti obcí a novozriadených vyšších územných celkov (VÚC). Ide o zriaďovateľské a rozhodovacie kompetencie na úsekoch dopravy, vodného hospodárstva, civilnej ochrany obyvateľstva, matrík, sociálnej pomoci, územného plánovania a stavebného poriadku, ochrany prírody, školstva, kultúry, zdravotníctva, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu.
Poslanci za Stranu maďarskej koalície (SMK) podporia pozmeňujúce a doplňujúce návrhy spoločnej správy výborov k tzv. kompetenčnému zákonu a následne i celý zákon. V rozprave o uvedenej právnej norme to v druhom čítaní povedal József Kvarda, ktorý vystúpil za poslanecký klub.
Za "príliš surový" označil návrh kompetenčného zákona poslanec Pavol Kačic (HZDS) v rozprave o tejto právnej norme. Podľa neho nedáva základ reforme verejnej správy, ale poloreforme.
Kačic zastáva názor, že predložený kompetenčný zákon nechápe územnú samosprávu komplexne.
Kačicov stranícky kolega Ján Danko upozornil, že v skutočnosti dôjde k oslabeniu regiónov, pretože nie sú dostatočné mechanizmy na vyrovnávanie rozdielov medzi nimi.
Sedem pozmeňujúcich návrhov ku kompetenčnému zákonu predložil v pléne poslanec Peter Tatár (nezávislý). Jedným z nich je návrh na zrušenie okresných úradov.
Tatár kritizoval odklon návrhu vládneho zákona od Koncepcie decentralizácie a modernizácie reformy verejnej správy. Uviedol, že poslanci "majú na stole poloreformu" a nie je jasné, kto ju dokončí. Vyzerá to tak, že sa ide "decentralizovať socializmus".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.