Americký Kongres sa teraz zaoberá pomocou pre sektor, ktorý varuje pred rozsiahlym prepúšťaním. Letecké spoločnosti požiadali vládu o 24 miliárd USD na stabilizáciu finančnej situácie, ktorú unesené lietadlá a s nimi súvisiace teroristické útoky na Washington a New York uvrhli do krízy.
Viceprezident Asociácie leteckej dopravy (ATA) Michael Wascom pre agentúru Reuters povedal: "Nejde o záchranu. To, o čom tu hovoríme, je prežitie."ATA uvádza, že straty pracovných miest môžu v nasledujúcich mesiacoch presiahnuť číslo 100 000. Napríklad, US Airways plánujú prepustiť 11 000 zamestnancov, čiže zhruba 23% pracovnej sily a obmedziť letový plán o 23%. American Trans Air Inc. zredukovala letový plán o 20% a prepustila 1 500 pracovníkov. Continental Airlines rušia 12 000 pracovných miest, denne strácajú 30 miliónov USD a varujú, že koncom októbra budú nútené požiadať o súdnu ochranu pred veriteľmi, ak vláda neposkytne pomoc.
V lepšej situácii nie sú ani kanadské apoločnosti a Air Canada, ktorá patrí medzi 10 najväčších vo svete, teraz so svojou vládou o pomoci. Spoločnosť zredukovala lety do USA o 20% a upozornila, že možno bude nútená obmedziť aj vnútroštátne a medzinárodné lety.
Prezident US Airways Stephen Wolf upozorňuje, že celý letecký systém USA je ohrozený a jeho situácia výrazne ohrozuje aj národné hospodárstvo.
Svedčí o tom aj vývoj indexu Standard & Poor's Airlines, ktorý sleduje americké letecké spoločnosti a klesol o 171,48 bodu (32,16%) na 361,76 bodu. Trhová kapitalizácia šiestich najväčších leteckých spoločností klesla o 6,66 miliardy USD a Delta Air Lines stratili najviac - 2,044 miliardy USD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.