možno očakávala, či protest neskončí rovnako, ako posledné aktivity lekárnikov, nestalo sa tak.
Lekári preukázali jednotnosť a nekompromisný postoj, pričom štátni lekári vyslovili ich aktivitám plnú podporu. Zaujímalo nás, ako boli zabezpečené pohotovostné služby a ako pacienti prijali zatvorené ambulancie. Počas našej návštevy na poliklinike Raymanus, s. r. o. Prešov, teda v zariadení s najväčšou spádovosťou bol podľa slov tamojšieho sanitkára Jozefa Semana mierny nával, ale ľudia nehundrali. Keď sme oslovili mamičku Klaudiu Kreheľovú z Prešova priznala, že ju situácia prekvapila, lebo o nej nebola informovaná, ale jej choré dieťa ošetrili na pohotovosti, a tak bola spokojná.
"Doteraz sme ošetrili okolo 25 pacientov, prevažne z Prešova. Ľudia prichádzajú s porozumením, pravdepodobne už boli informovaní o akcii. Možno popoludní a večer bude väčší nával, ale teraz všetko prebieha pokojne," povedala nám MUDr. Alexandra Bajerlová.
Bar prešovského hotela Dukla mal včera počas celého dňa netradičných návštevníkov. Lekári v ňom absolvovali školenie o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Keď sme ich oslovili, v podstate zopakovali svoje argumenty tak, ako sme o nich už informovali. Ako za všetkých pripomenul praktický lekár pre dospelých Marián Makuch od roku 1996 pracujú na rovnakej cenovej úrovni. Pritom, medziročne stúpa inflácia, ceny vstupov sa niekoľkonásobne zvýšili a plniť si základné povinnosti, teda zdravotnú starostlivosť o pacientov a odvody voči štátu, je čoraz náročnejšie. Zdôraznili tiež podstatný problém v zdravotníctve a tým je nerovnaký princíp odvodovej povinnosti za pacientov.
Zaujímal nás tiež názor privátnych lekárov na vyhlásenie riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduarda Kováča o tom, že za deň protestnej akcie nedostanú lekári kapitované platby. Len tí, ktorí mali pohotovostnú službu. "Prezentoval len svoj osobný názor, ktorý nemôžeme akceptovať. Ide predsa o normálne školenie, ktoré je povinný každý z nás absolvovať. Akurát mal ten deň aj ďalšie súvislosti," odpovedal nám praktický lekár Juraj Staško a argumentoval, že lekári sú už dlhodobo skupinou, ktorá má najhlbšie sociálne cítenie voči pacientom, ale štátne orgány a zdravotné poisťovne tento prístup doteraz zneužívali. "Už sa nemáme kam posunúť, sme na hranici. Zisťovali sme, či už máme na účtoch platby od poisťovní, lebo keď ich nedostaneme v najbližších dňoch, tak si nemôžeme splniť ani svoje zákonné povinnosti. Práve Všeobecná zdravotná poisťovňa nám podľa doterajších informácií za výkony ešte nezaplatila. Pritom ide o platby ešte za júl, teda s minimálne šesťtýždňovým meškaním," dodal. Účastníci otvorili aj problém uhrádzania platieb z iných poisťovní, odkiaľ platby meškajú 3 až 5 mesiacov, teda na svoje zarobené peniaze spravidla čakajú a v tom čase úverujú pacienta aj štát.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.