Malých géniov z Gemera nevyčleňujú z kolektívu ostatných spolužiakov
Rimavská Sobota/Revúca/Rožňava Spomedzi troch okresných miest v Gemerskom regióne jedine v Rimavskej Sobote existuje trieda pre mimoriadne nadané
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
deti s vyšším inteligenčným kvocientom (IQ). Učia sa v nej žiaci, ktorí splnia náročné psychologické testy. Do prvého ročníka triedy pre malých géniov na Základnej škole (ZŠ) P. Dobšinského ZŠ v Rimavskej Sobote nastúpilo v novom školskom roku 11 žiakov. Druhý ročník navštevuje 12, tretí 13 a štvrtý 16 talentov. "Z roka na rok je počet o niečo nižší, ale v takom prípade deťom pridelíme len jednu vyučujúcu. V priebehu roka sa počet žiakov v triede mení. Niektorí odídu a iní po splnení podmienok stav doplnia," povedal riaditeľ ZŠ P. Dobšinského Ivan Gecko.
Pripúšťa, že na vytváranie podobných tried majú kontroverzné názory najmä odborníci na psychológiu. "Nemyslím si, že ide o výraznú selekciu nadaných detí. Sú na tej istej chodbe, ako ich ostatní spolužiaci. Majú však predsa len typické správanie. Prejavujú sa rôznymi vrtochmi a vyžadujú si neustále zamestnanie. V hlavách majú viac vedomostí ako ich rovesníci. Vlastnými prácami na obľúbenú tému sa dokážu bez problémov prezentovať pred ostatnými. Podľa môjho názoru sa nadaním školákom oplatí venovať zvýšenú pozornosť aspoň v takej miere, ako pri postihnutých deťoch," uviedol I. Gecko. Poznamenal, že za úspech bude považovať, keď sa v každej triede pre mimoriadne deti nájdu traja či štyria špičkoví žiaci.
Menej šťastia s podchytením mladých talentov majú pracovníci školstva v Revúcej. Ich snaha zatiaľ u kompetentných nepadla na úrodnú pôdu. "Hoci to nevyšlo podľa našich predstáv, od zámeru neupustíme. Budeme ho presadzovať aj v budúcnosti," podotkla zástupkyňa vedúceho odboru školstva pri OÚ v Revúcej Viera Grendelová. Triedu pre žiakov s vyšším IQ nemá ani Rožňavský okres. Podľa zástupcu vedúceho odboru školstva pri OÚ v Rožňave Štefana Burča situáciu zatiaľ riešili inými formami. "V rámci Košického kraja máme najviac špeciálnych školských stredísk. Umelecky nadaným deťom ponúkame sieť kvalitných základných umeleckých škôl. Šancu prejaviť sa dostávajú všetky talenty. Pre samostatnú triedu by sme podľa platných noriem potrebovali 12 až 15 žiakov a na to nemáme dostatočný potenciál. Navyše by sme potrebovali špeciálne učebné osnovy. Zatiaľ nemáme v pláne otvoriť triedu pre deti s vyšším IQ," skonštatoval Š. Burčo.