škôl okresu majú 29 percentné zastúpenie a v tohtoročnom prvom ročníku až 46,1 percenta. Informáciu nám poskytol vedúci odboru školstva Okresného úradu v Kežmarku Ľubomír Mačko (na snímke). V súvislosti s tým uviedol, že v rámci okresu pracujú len traja klinickí psychológovia vyšetrujúci deti a určujúci ich spôsobilosť vstúpiť v šiestich rokoch naplno do vzdelávacieho procesu. "Vyše osemsto žiakov má odporúčanie navštevovať špeciálne školy. Nemáme však dostatok kapacít," konštatoval a dodal, že tieto deti potom musia nastúpiť do klasických prvých tried, v ktorých prirodzene nestačia štandardnému tempu vyučovania.
Pre tento školský rok je v celom okrese v prevádzke len 12 prípravných ročníkov s dvesto žiakmi, kde sa zaostalé deti učia hovoriť po slovensky, hygiene a ďalším základným ľudským návykom. "Na rozdiel od minulého roku sa nám tieto tzv. nulté ročníky podarilo zlegalizovať. Miestna štátna správa, pod ktorú spadá základné školstvo, uzatvorila dohodu so Štátnym pedagogickým ústavom o tom, že prípravné ročníky budú tento školský rok fungovať ako experiment. Na jeho konci sa ich činnosť vyhodnotí a uzavrie," uviedol vedúci odboru školstva. Zároveň ale upozornil na skutočnosť, že v nadchádzajúcom školskom roku sa už otvárať nebudú. A to i napriek tomu, že sú hodnotené "absolútne pozitívne". Predpokladá sa totiž, že do platnosti vstúpi nový školský zákon, ktorý počíta so "zaškoľovaním" zaostávajúcich detí v poslednom roku ich pobytu v materskej škole. Problém je ale v tom, že súčasné predškolské zariadenia nie sú kapacitne vybavené na zvládnutie náporu detí, ktoré by do škôlky za iných okolností v nijakom prípade nešli.
"U nás máme problém s nedostatočnými kapacitami a napríklad na západnom Slovensku je zase 30 percent kapacít voľných. S istou dávkou humoru možno povedať, že budeme spod Tatier vypravovať deti do oblastí, kde majú voľné triedy. V praxi to samozrejme možné nie je," načrtol nie príliš optimistický scenár Ľ. Mačko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.