natoľko populárnou, že keď Združenie pre rozvoj Pienin a Zamaguria tohto roku požiadalo ministerstvo hospodárstva o finančný príspevok na budovanie nových tratí. Podľa slov jeho predsedu Štefana Danku, na projekt s rozpočtom 820 tisíc korún dostalo od ministerstva prísľub na balík v objeme 615 tisíc korún.
"Verím, že do 20. novembra sa nám podarí splniť požadované podmienky. Medzi nimi dominuje označenie 19 cyklotrás, predovšetkým prechádzajúcimi oblasťou Zamaguria, s celkovou dĺžkou 286 kilometra. Okrem osadenia informačných tabúľ by nemalo chýbať publikovanie sprievodcu po cestách aj s mapovými prílohami," informoval nás zástupca prednostu Okresného úradu v Kežmarku Jozef Harabin. Ako uviedol ďalej, vzhľadom na platnú legislatívu je potrebné pre naplnenie projektu, do ktorého je zainteresovaných viac ako 30 obcí, vydať viac ako stovku rozhodnutí. Definitívny zámer však siaha až za hranice Slovenskej republiky. Jeho iniciátori vidia jeho rezervy v tom, že všetky vybudované i plánované cyklotrasy na území okresov Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa sa končia na hranici s Poľskou republikou a hoci by mohli, nepokračujú ďalej.
"Ak sa podarí uskutočniť spomenutý mäkký projekt, radi by sme išli do niečoho väčšieho. Mám na mysli veľký zrkadlový investičný projekt prihraničnej spolupráce v rámci programu Phare-CBC. Minimálna suma, o ktorú sa môžeme z tohto programu uchádzať, je dva milióny Euro. Podľa našich prepočtov by sme v roku 2003 mohli žiadať až o čiastku 100 miliónov korún," konštatoval ďalej J. Harabin.
Podľa neho, medzi filozofiou, ako budovať cyklotrasy na Slovensku a v Poľsku, existujú zásadné rozdiely. Kým na našej strane hranice kladieme dôraz na jazdu v prírode, Poliaci radi spájajú cykotrasy s už existujúcou Gotickou cestou. "Nemalo by prekážať, ak Poliaci chcú jazdiť medzi historickými pamiatkami. Vieme tiež, že zvyšnú časť tratí majú záujem koncentrovať v okolí vodného diela Corstyn," uviedol na záver zástupca okresného prednostu.
Projekt cyklotrás je pre dotknutý región zaujímavý predovšetkým z pohľadu rozvoja cestovného ruchu. V cieľových obciach sa predpokladá zvyšovanie počtu stravovacích a ubytovacích kapacít. Zámer je v súčasnosti rozpracovaný natoľko, že starostovia niektorých z nich už zakomponovali dosiaľ neexistujúce cyklotrasy do územných plánov svojich sídelných útvarov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.