mesta motorov - Cougars - absolvoval v súťaži premiéru v ročníku 1926/27), deväťkrát zvíťazili v bojoch o Stanleyho pohár a získali sedem titulov v základných častiach po sebe, v rokoch 1949-55. Ich dres obliekali (alebo ešte stále obliekajú) také osobnosti zámorských klzísk ako Gordie Howe, Ted Lindsay, Sid Abel, Terry Sawchudk, Steve Yzerman, Igor Larionov či Sergej Fjodorov. Hlavný kouč, legendárny Scotty Bowman, je označovaný za najúspešnejšieho trénera NHL všetkých čias a jeho prsty zdobí osem prsteňov za víťazstvá v Stanley Cupe.
V deväťdesiatom siedmom porazili Red Wings vo finále Philadelphiu a o rok neskôr dokázali tento úspech zopakovať, keď rozprášili Washington 4:0 na zápasy. Kostru mužstva tvorili ruskí legionári Fjodorov, Larionov, Kozlov a Konstantinov, spolu s ostrieľaným kapitánom Steve Yzermanom a tvrdým zakončovateľom Brendanom Shanahanom. Známa fráza "do tretice všetko dobré" sa však už v sezóne 1998/99 nepotvrdila. V prvom kole play-off síce červené krídla bez problémov prešli cez kalifornský Anaheim Mighty Ducks, no v druhom ich - trochu nečakane - zastavili rivali z Colorada. Vedenie mužstva ospravedlňovalo neúspech ako zlé načasovanie formy hráčov a pred začiatkom vyraďovacích bojov v roku 2000 pritiahlo do tímu zopár zaujímavých mien. Išlo najmä o forwarda Pata Verbeeka a ofenzívneho zadáka Steva Duchesneho.
Prvé kolo bolo síce opäť ako prechádzka ružovým sadom, no v druhom dostali červené krídla za súpera starých známych - lavíny z Colorada. Avalanche rozdrvili Red Wings 4:1 na zápasy a spŕška kritiky na hráčov, trénerov i funkcionárov sa zniesla zo všetkých strán. Hlavne zadák Chris Chelios - ktorý predtým zbieral body ako na bežiacom páse, no v deviatich stretnutiach play-off si pripísal len jednu prihrávku - ale i Pat Verbeek či Igor Larionov, sa stali doslova "obetnými baránkami". Vodca tímu Steve Yzerman tiež zaostal za očakávaniami, keď v ôsmich zápasoch nedal ani gól a zaknihoval si len štyri asistencie.
Odborníci ale i fanúšikovia začali volať po výmene generácií a generálny manažér Ken Holland sa dušoval, že mužstvo bude v sezóne 2000/2001 načne omladené. Už v lete vyhodil veterána Larionova a do klubu pritiahol dvadsiatnikov Boyda Devereauxa a "farmára" Maxima Kuznecova. Do základnej zostavy sa tlačili aj talentovaní mladíci Jurij Bucajev či Jesse Wallin, no kouč Bowman vsadil radšej na skúsených matadorov a vyššie spomínaných "zelenáčov" nasadzoval len sporadicky. Iba mladý český bek Jiří Fischer ho dokázal presvedčiť o svojich kvalitách a odohral slušných 55 zápasov.
Hoci väčšinou stretnutí základnej časti prechádzali hráči z motorového mesta ako nôž maslom, v play-off ich čakalo tvrdé vytriezvenie. Naplno sa totiž prejavili tvrdenia odborníkov, že Red Wings chýba zdravá zmes starších i mladších hráčov, ako tomu je napr. v Colorade či St. Louis. Veď posúďte sami: Igor Larionov (40 rokov), Larry Murphy (39), Chris Chelios (38), Pat Verbeek (36) a Steve Yzerman (35). To sme ešte nespomenuli tých ďalších deväť hráčov, ktorí už prekročili tridsiatku. Títo "starci" totiž fyzicky nestačili mladším a rýchlejším útočníkom Los Angeles Kings, ktorí vyprevadili pyšných Red Wings z play-off už v prvom kole po šiestich zápasoch.
Dalo by sa čakať, že si po tomto debakli vezme vedenie Detroitu k srdcu rady odborníkov a začne s postupným omladzovaním kádra, ale kdeže. Gólman Dominik Hašek, útočníci Brett Hull a Luc Robitaille - ktorých Ken Holland zlanáril pred sezónou 2001/2002 - sú síce osobnosti ako hrom, no zároveň aj hráči, ktorí už pomaly ale isto premýšľajú o konci kariéry. A pri tak nabitom kádri je takmer nemožné, aby sa doňho prepracoval väčší počet nádejných mladíkov.
Ktovie, možno keď zostane Detroit nabudúci rok pred bránami play-off, napadne už konečne kompetentných, že mať troch-štyroch mladých, dravých hráčov by nebolo na škodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.