potreby sú na okraji spoločenského záujmu a tomu zodpovedá aj poddimenzovaný stav včelstiev na Slovensku. Lenže aj včelári niekedy rozvíria hladinu verejného záujmu. Nedávno sa nám ozval včelár V. G. z Hanušoviec nad Topľou. Jeho problém vznikol pri zháňaní liečiva Avartin DA 90 proti včeliemu klieštikovi vo vranovských predajniach včelárskych potrieb.
"Všade mi povedali, že minulého roku bol u nich predseda okresnej organizácie zväzu včelárov s okresným veterinárnym lekárom s upozornením, že nie sú oprávnení predávať liečivá. Toto liečivo vraj môžu predávať výhradne len veterinári. Aj keď som sa zarazil, lebo podľa mňa je to hlúposť, pretože včelár chodí nakupovať do včelárskych predajní, išiel som do veterinárnej predajne. Nakoniec, je to liečivo. Lenže aj tam mi povedali, že pred rokom u nich boli spomínaní činitelia a že tam urobili riadne školenie, že ani oni nie sú oprávnení toto liečivo predávať, lebo ho predávajú vo včelárskom zväze," opísal svoje peripetie V. G. a dodal: "Nie je nikde zákonom ustanovené, že včelár musí byť organizovaný vo zväze. Máme aj Slovenský spolok včelárov a sú aj neorganizovaní včelári. Pre nich je problém zohnať liečivo, pretože zo zväzu včelárov určili, že len oni ho môžu predávať. Musel som vstúpiť do zväzu, lebo ako sa mám postarať o včelstvo, keď nemám liečivo. Urobili si monopol, len aby sa niekto mohol obohatiť s tým, že liečivo bude predávať len on a len svojím."
Posledné tvrdenie V. G. sa ukázalo byť nepravdivým, ale v ostatnom má pravdu. Spomínané, ale aj iné včelárske liečivá predáva len Slovenský zväz včelárov, ale predáva ich aj včelárom - nečlenom zväzu. Návštevu predsedu okresnej organizácie Slovenského zväzu včelárov a okresného veterinárneho lekára nám potvrdila aj vedúca veterinárnej predajne Aquavet vo Vranove nad Topľou Božena Kaščáková: "Boli tu a mali sme menšiu výmenu názorov. Mne nestojí ten zisk za to, aby mi tu robili cirkus medzi zákazníkmi. Pre mňa to bol tovar ako ostatný, lebo tu máme liečivá. Vedeli sme si ho zabezpečiť, ale u nás boli vyššie ceny, lebo včelári ho mali zabezpečený cez veľkosklad za nižšie ceny ako pre ostatných predajcov."
Na vysvetlenie spôsobu objednávania a predaja liečiv pre včelárov nám faxom zaslal prípis Štátnej veterinárnej správy SR okresný veterinárny lekár vo Vranove nad Topľou Dušan Kostovčík. V ňom sa okrem iného uvádza: "Všetky lieky používané vo včelárstve, vyrábané v Slovenskej republike a Českej republike, budú distribuované schváleným a registrovaným distribútorom, s ktorým budú mať Slovenský zväz včelárov a Spolok včelárov Slovenska uzavretú hospodársku zmluvu. Požiadavky na množstvo a sortiment liekov ako aj termín dodania základné resp. regionálne včelárske organizácie budú predkladať týmto svojim vrcholným včelárskym organizáciám. Objednávky musia byť potvrdené regionálnym štátnym veterinárnym lekárom. Veľkodistribútor objednaný sortiment a množstvo v dohodnutom termíne doručí na príslušnú regionálnu veterinárnu správu, odkiaľ si lieky prevezmú jednotlivé včelárske organizácie." Takýto spôsob distribúcie včelárskych liečiv potvrdil aj šéfredaktor časopisu Včelár Ing. Matej Franko, ktorý k tomu dodal: "Je to nariadenie Štátnej veterinárnej správy po dohode s ministerstvom pôdohospodárstva. Neorganizovaní včelári si majú možnosť toto liečivo objednať u predsedov základných organizácií zväzu. Inde ho nedostanú, len na recept, ktorý vydá epizootológ."
D. Kostovčík zároveň poznamenal: "Predsa si nikto nemôže dovoliť používať lieky, aké chce. Má presne vymedzené kedy a ktoré lieky má použiť. Liečivá distribuuje včelársky zväz aj pre nečlenov a sme radi, že je to tak. Dotyčný včelár si zmyslel, že chce razom nejaké liečivo pre včely, tak ja za to nemôžem, že doteraz spal. Stačí sa len ozvať a povedať, koľko toho potrebuje a oni mu liečivá zabezpečia, ale nie aby si ich voľne kupoval."
Práve o to V. G. išlo. Pozastavoval sa najmä nad tým, že spomínané liečivo nesmú predávať ani vo veterinárnych predajniach. Veď s receptom od veterinára môže zájsť do hociktorej predajne včelárskych potrieb či veterinárnej predajne. Napokon, ako už bolo spomínané, Slovenský zväz včelárov sa ani nemusel obávať konkurencie, pretože tieto liečivá predával za nižšie ceny ako ostatní predajcovia. Je chvályhodná snaha o koordinovaný postup, aby každý včelár dbal o zdravotný stav svojho včelstva. Ale nezdá sa prehnané až takéto obmedzovanie predaja liečiv v predajniach, ktoré ich predávali napriek vyšším cenám, než za aké ich ponúka Slovenský zväz včelárov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.