tragických udalostiach, minister vnútra Ivan Šimko vydal pokyn na kontrolu systémov civilnej ochrany na Slovensku. Rozhodnutie vyplynulo z obavy, že po samovražedných útokoch dopravných lietadiel by mohlo byt dalším krokom použitie napríklad chemických alebo bakteriologických zbraní. My sme zistovali, aká je pripravenost na túto eventualitu v regióne pod Tatrami.
Ako sme sa dozvedeli od vedúceho odboru civilnej ochrany Okresného úradu v Poprade Mariána Hošku, práve v týchto dnoch tu zacali s inventúrou ochranných prostriedkov. Znacná cast našich plynových masiek pochádza zo 60-tych rokov minulého storocia. Musíme však brat do úvahy, že ak sú takéto masky správne skladované, mali by byt funkcné aj v súcasnosti, uviedol a dodal, že aj stará maska je lepšia, ako ked si clovek v prípade potreby musí na tvár priložit len vreckovku. Podla neho, v rámci Popradského okresu je dostatok plynových masiek pre všetkých jeho obyvatelov. Pripísal to skutocnosti, že v polovici 90-tych rokov, kedy nastal trend rušenia skladov civilnej ochrany, ako vedúci odboru odmietol pristúpit k takýmto praktikám.
Odlišná situácia je v ostatných dvoch okresoch pod Tatrami. My síce masky priebežne zasielame na previerky do oficiálnej skúšobne, ale zase ich máme len velmi málo. Je to dedicstvom minulých rokov, kedy bol okres Stará Lubovna zaradený do štvrtej kategórie zo štyroch z pohladu potreby zabezpecenia ochrannými prostriedkami civilnej ochrany obyvatelstva. A tak, namiesto masiek má každý obyvatel okresu k dispozícii len rúška. Tzv. lícnice a detské vaky máme len pre všetky deti do 18 rokov, povedal nám vedúci odboru civilnej ochrany OÚ v Starej Lubovni František Paralic. Podobne aj v susednom Kežmarku sme sa dozvedeli, že pre 62 tisíc obyvatelov majú k dispozícii iba nieco vyše 21 tisíc dospelých a 12 tisíc detských plynových masiek. Podla slov Ivana Kotoru z OÚ Kežmarok, len cast z nich by mala byt použitelná.
Optimistickejšie informácie sa nám podarilo zhromaždit pri hladaní odpovede na otázku, ako je to s úkrytmi pre obyvatelstvo v prípade mimoriadnej situácie. Popradský okres má k dispozícii šest úkrytov civilnej ochrany. V prípade potreby by sme dokázali ukryt asi 90 percent obyvatelov okresu, konštatoval pre náš denník prednosta OÚ v Poprade Milan Baran. Až sto percent ludí by sa v prípade potreby dokázalo ukryt v okresoch Stará Lubovna a Kežmarok. Ako sme sa však dozvedeli dalej, za úkryty sa tu považujú napríklad aj pivnice rodinných domov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.