tzv. kompetenčného zákona vyzerá totiž naozaj ako krok k zrušeniu centralizovaného štátu a teda radikálna zmena jeho podoby. Môžeme dokonca súhlasiť s poslancom Kužmom, že včerajšie hlasovanie v parlamente má porovnateľný význam, ako schválenie novely ústavy. Prináša viac lapidárnych zmien do života občana, ako základný zákon štátu.
Úspech koalície navyše podtrhuje i politický rozmer. Práve na reforme verejnej správy sa temer rozsypala a iba nalomeniu SMK zvnútra i zvonku môže ďakovať, že si skoro zázrakom sanovala posledný rok života. Teraz koalícia tento kľúčový zákon RVS prijala "čistou" väčšinou svojich hlasov vrátane SMK - to je zvrať. Dzurindova tlačová služba môže zase ťukať "dobrú správu": Koalícia funguje a zásadný bod programového vyhlásenia sa plní. Nie je, teda tá prvá časť, síce pravda, môže sa ale zase chvíľu takto zdať.
Môžeme súhlasiť aj s tým, že takéto vyústenie je dobrým riešením, dokonca aj nehodným tradičného označenia "menšie zlo". Daný výsledok je pre krajinu výhodnejší, ako principiálny rozkol, ktorý bol omnoho väčšmi reálny ešte pred mesiacom. Hoci by ani ten neznamenal okamžitú politickú tragédiu, ba veľmi-veľmi dlhodobo by bol pre Slovensko asi prospešnejší, dnes máme aspoň rúčeho vrabca hrsti. Jeho veľkou chybou krásy je, že SDĽ prerazila buldozérovou politikou, za akú sa v slušnejšej spoločnosti ukazuje červená karta. Toto u nás neexistuje, SDĽ partiu na ultimo vyhrala.
To sa vypomstí isto-iste neskôr. Teraz však ideme ďalej ako-tak v reforme a - čo tiež nie je pes - do Bruselu letí voňavý pozdrav. Aj najväčší kritik Peter Tatár uznáva, že to, čo sa schválilo, je pokrok voči tomu, čo bolo, resp. ešte je. Navyše, ani Nižňanského koncepcia nie je biblia, hoci ju už raz odhlasovala vláda. Ale zároveň platí, že voči nej je tento "kompetenčák" iba poloreforma, čo tvrdí nielen Tatár, ale i mnohí ďalší. Ako evidencia stačí kvantitatívny ukazovateľ - objem právomocí, ktoré sa prepisujú touto normou na samosprávy, padol z "Nižňanského" 56 miliárd na cca 12-15. Ďalších 20 vraj ešte budú riešiť špeciálne zákony...
Nič nestráca na aktuálnosti ani to, čo sme pripomenuli už včera - i tá poloreforma ešte v rozhodujúcej miere visí na ďalších zákonoch o majetkoch obcí a regiónov, rozpočtových pravidlách a organizácii miestnej štátnej správy. Ak vyjdú zle, ešte stále môže vzniknúť síce decentralizovaný, ale nefunkčný bastard. Na dôvažok, podľa očakávania neprešiel Tatárov návrh na zrušenie okresných úradov, čo je známkou víťazstva SDĽ a lobistov na ňu zavesených, a veľkou prehrou daňového poplatníka. Moc bude síce decentralizovaná, ale pokiaľ ešte platia Nižňanského bývalé výpočty, za drahšie peniaze na verejnú správu než cvakáme dnes. Samozrejme, dôležité je, že prevod cca 300 kompetencií na samosprávne orgány, ktorý bol včera schválený, vyvinie dlhodobý tlak na vykynoženie byrokracie, ktorá o ne prišla. A systém by sa mal časom racionalizovať už len preto, lebo jednoducho nebudú peniaze.
Že či sú samosprávy za vodou, je otázne ešte aj politicky. Opozícia predviedla opäť úchvatný koncert a hoci v závere sa dosť prekvapivo zdržala (proti iba 3 hlasy), o predstavách HZDS a SNS veľa prezradila práve rozprava. Keďže o rok sú možno vo vláde, je varovné, že títo sú beznádejne zamilovaní do etatistického modelu štátu. Ak k nim prirátame Smer, vykrádanie kompetencií smerom naspäť ani nevyzerá ako plané strašenie. Isté je však toľko, že samosprávne orgány ako také rušiť už nebudú.
Takže to, že vyššie územné celky dokázala táto koalícia zriadiť a dať im aj akési právomoci, buď jej ku cti a chvále. Je maximum, čo zo seba včera (a začiatkom júla) vyžmýkala. S ľavicou typu SDĽ a "postschusterovskou" SOP sa dobrať k čomusi obsažnejšiemu nedalo. Mimoriadne problémová a pre budúcnosť absolútne výstražná zostáva politická procedúra, ktorá k dnešku viedla. Múdri filozofovia totiž tvrdia, že výsledok je dôležitý, ešte dôležitejšia je ale cesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.