koľko Rómov sa k rómskej príslušnosti hlási, "ale koľko ich v skutočnosti je". Je to len kvalifikovaný odhad, ku ktorému sa Výskumné demografické centrum dopracovalo na základe sčítania obyvateľov z roku 1980, keď sám komisár určoval etnickú príslušnosť obyvateľov a údaje boli upresnené pomocou ďalších prognostických prieskumov.
Zisťovanie etnickej príslušnosti je v rozpore s deklaráciou ľudských práv, preto aj Slovensko po roku 1989 pristúpilo k sčítavaniu, kde si ľudia samostatne určia vlastnú národnosť. Pri sčítaní ľudí v roku 1991 sa k rómskej národnosti prihlásilo len 75-tisíc obyvateľov. Koľko obyvateľov sa prihlásilo k rómskej národnosti pri tohtoročnom sčítaní, nie je zatiaľ známe. V Čechách pred dvoma mesiacmi zverejnili prvé výsledky sčítania a dospeli k zaujímavému číslu, k národnosti Eskimák sa prihlásilo viac ľudí ako k národnosti Róm.
Počet Rómov sa odhadoval už aj v rozmedzí 200 až 800-tisíc, niektoré propagandistické štúdie dokonca hovoria o tom, že v budúcnosti budú Rómovia tvoriť polovicu populácie. Podľa Borisa Vaňa je to neodborné zavádzanie. "Sú to čísla z ríše snov, keď sa dojmy prezentujú ako fakty." Práve preto sú podľa neho prieskumy na odbornej úrovni potrebné, lebo problém Rómov tu je a treba ho riešiť odborne a citlivo.
Rómovia majú odlišné reprodukčné správanie, vyznačujú sa vyššou pôrodnosťou a zároveň aj vyššou úmrtnosťou. Toto odlišné reprodukčné správanie súvisí podľa Vaňa s ich príklonom k tradícií, ale aj s častou izolovanosťou od majoritnej skupiny obyvateľov, od ktorej by preberali ich sociálne návyky.
Podľa najnovšej publikácie štatistického úradu viac ako polovica Rómov (54 %) žila v roku 1980 na východnom Slovensku, ďalších 14 % žilo na juhu stredného Slovenska. Najväčšia koncentrácia Rómov bola v okolí Gemera, Spiša a v okolí Košíc.
Odhady počtu Rómov
1981235 570
1990307 445
2000379 200
Zdroj: VDC - Infostat
(hr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.