sa zdržalo.
Obsahom zákonnej úpravy je presun približne 300 kompetencií, ktoré nateraz vykonávajú predovšetkým okresné a krajské úrady, do pôsobnosti obcí a novozriadených vyšších územných celkov (VÚC).
Ide o zriaďovateľské a rozhodovacie kompetencie na úsekoch dopravy, vodného hospodárstva, civilnej ochrany obyvateľstva, matrík, sociálnej pomoci, územného plánovania a stavebného poriadku, ochrany prírody, školstva, kultúry, zdravotníctva, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu.
Poslanci parlamentu nepodporili zrušenie okresných úradov k 1. januáru 2003. Pozmeňujúci návrh ku vládnemu návrhu kompetenčného zákona predložil nezávislý poslanec Peter Tatár.
Parlament okrem neho včera posudzoval ďalších viac ako dvesto pozmeňujúcich návrhov k uvedenej právnej norme. Hlasovanie trvalo vyše dve hodiny.
Zákonodarci odsúhlasili zmenu textu takzvaného interpretačného pravidla, podľa ktorého "ak zákon pri úprave pôsobnosti vyšších územných celkov (VÚC) neustanovuje, že ide o výkon prenesenej pôsobnosti štátnej správy, platí, že ide o výkon samosprávnej pôsobnosti obce a VÚC". Ide o opačný návrh, ako presadzovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Poslanci prijali aj ďalší z pozmeňovacích návrhov, že mestá Bratislava a Košice ustanovia do konca roka vo svojom štatúte, ktoré z kompetencií bude vykonávať mesto a ktoré mestské časti.
Prešiel aj návrh, aby členmi rady školy neboli zástupcovia orgánov miestnej štátnej správy, ako aj ďalší, aby obce a samosprávne kraje v oblasti investícií zostavovali plán a rozpočet pre školy, ktorých sú zriaďovateľmi. Ponechanie tejto kompetencie na štátnych orgánoch ZMOS kritizovalo. Na rozdiel od týchto návrhov posilňujúcich vplyv samosprávy sa zákonodarci nestotožnili so žiadnym z asi tridsiatich pozmeňujúcich návrhov poslanca Pavla Šťastného (HZDS), ktoré viedli k oslabeniu štátnej moci.
Rozruch v rokovacej sieni vyvolalo hlasovanie o návrhu Františka Mikloška (KDH), aby sa riaditelia škôl a školských zariadení volili na päťročné funkčné obdobie. Návrh napokon neprešiel. Úspešnejší bol poslanec SDĽ Ľubomír Andrassy. Ten predložil návrh na vytvorenie žiackych školských rád na stredných školách, čo počas rozpravy pobavilo rady opozičných poslancov.
Parlamentná opozícia žiadala, aby sa návrh zákona vrátil predkladateľovi na dopracovanie a nepokračovalo sa v rokovaní o ňom, na čo však nezískali podporu snemovne. Napriek tomu, že opozícia zákon ako celok nepodporila, s väčšinou pozmeňujúcich návrhov sa stotožnila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.