Národnej rade SR premiér Mikuláš Dzurinda.
Ak boli zákony o samospráve vyšších územných celkov (VÚC) a o voľbách do nich formou, schválený návrh o prenose kompetencií mu dáva obsah, povedal premiér. Dodal, že vláda zvolila dobrý postup, keď najprv rozhodla o tom, na koho prenesie kompetencie, včera rozhodla, aké kompetencie sa na samosprávy presunú a v najbližších dňoch rozhodne o majetkovom a finančnom pozadí reformy.
Reformu verejnej správy premiér Dzurinda označil za "najväčšiu reformu od novembra 1989". Podľa jeho slov sa Slovensko rozsahom kompetencií, ktoré sa presunú na samosprávy, stavia do čela reformného procesu v transformujúcich sa krajinách.
Zámer zrušiť okresné úrady je podľa premiéra ešte možné realizovať, a to po schválení ďalších zákonov k reforme verejnej správy.
MEDZITITUL: SMK je bližšie k rozhodnutiu nevystúpiť z koalície
Po prijatí kompetenčného zákona je Strana maďarskej koalície (SMK) "bližšie" k rozhodnutiu nevystúpiť z koalície, povedal včera po hlasovaní o ňom predseda SMK Béla Bugár. O ďalšom postupe maďarskej koalície bude rozhodovať jej predsedníctvo na budúci týždeň. "Ale musíme počkať na ďalšie zákony," pripomenul Bugár.
Aj keď ostatných päť zákonov nebude prijatých do konca septembra, včera schválený kompetenčný zákon predurčuje ich podobu a dáva SMK určité záruky o realizácii reformy, dodal. "Nikdy sme nehovorili, že budeme so stopkami čakať na 30. september a koniec, ideme preč," povedal na okraj podmienky SMK, že 30. septembra opustí koalíciu, ak parlament neschváli šesť zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy.
Porovnávať, do akej miery sú doteraz prijaté zákony o reforme verejnej správy v súlade s koncepciou modernizácie a decentralizácie verejnej správy, je podľa jej autora Viktora Nižňanského zatiaľ predčasné. Povedal to včera po prijatí kompetenčného zákona plénom NR SR.
Vzhľadom na možnosti na slovenskej politickej scéne je podľa bývalého splnomocnenca vlády pre reformu verejnej správy dnes schválený kompetenčný zákon "aspoň jedným krokom" k decentralizácii verejnej správy. "Asi sa v súčasnosti viac nedalo dohodnúť," povedal pred novinármi.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora povedal, že momentálne sa nedá zhodnotiť, aké pozitíva kompetenčný zákon priniesol, keďže ide o rozsiahlu právnu normu. "V zásade je to však prvý krok k realizácii reformy verejnej správy. Je to, po čom sme volali, že treba jasne definovať, ktoré kompetencie a v ktorom čase prejdú na samosprávu," povedal v parlamente.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.