v radoch za sebou pod prístreškom, ale tvorili akúsi stenu z jeho západnej strany, pričom priestor, určený trhovníkom, zíval prázdnotou. Šokujúci bol najmä pohľad na tovar v bedničkách, ktorý, nechránený strechou, za výdatného pondelkového dažďa jednoducho mokol a znehodnocoval sa. Ešte horšie na tom boli babky zeleninárky a kvetinárky. Tie sa museli uspokojiť s miestom popri chodníku z Hlinkovej ulice, len niekoľko metrov od výfukových plynov z rušnej križovatky.
Reakcie trhovníkov, ale aj kupujúcich boli rovnaké - nechápavé kývanie hlavou, pobúrenie ba až zlosť. Niet sa čo čudovať, veď spomínaný prístrešok slúžil predavačom roky rokúce a chránil ich ako pred slnečnou páľavou, tak aj pred dažďom a snehom. Rovnakú ochranu a isté pohodlie poskytoval aj kupujúcim, ktorí sa mohli v prípade nepriazne počasia pokojne v suchu venovať svojim nákupom.
"Ide jeseň a zima, čaká nás teda dážď a sneh. Už vidím, ako zákazníci od nás bočia, veď kto si kúpi znehodnotený tovar. Všade predsa majú kryté tržnice a nás z nej vyhnali. Takto nám pani starostka berie z rúk chlieb. Ani nevieme, čo má v úmysle urobiť s priestorom pod prístreškom. Azda nejaký tanečný parket?" pýtajú sa trhovníci svorne. "Najradšej by som všetko zbalila a odišla. Chodím na pľac už 26 rokov a teraz, na staré kolená, padá na mňa dážď. A to platím 50 korún za stôl," netajila sa svojim rozhorčením babka z Bretejoviec.
V podobnom duchu sa vyjadrovali aj niektorí kupujúci. "Bývam na Mieri 40 rokov, ale čo robí starostka Takáčová, nie je normálne. Svojimi nariadeniami len zbytočne dráždi tunajších ľudí. S jej rozhodnutím nie sme spokojní," vyjadril za mnohých pocity starší pán.
Druhým dôvodom nespokojnosti trhovníkov je účtovanie poplatkov za tovar, ktorý si odkladali v krabiciach vedľa svojich stolov alebo za ne. Dokonca sa ozvali hlasy, že po novom nariadení sa bude platiť aj za nepremokavé plachty, chrániace predavačov od chrbta. "Vieme, že krabice vadili žene z bloku pri trhu. Stále sa s nami chodila vadiť, že jej robíme pod oknami špinu a smrad. Nakupovať od nás zeleninu jej už však nevadilo," dozvedeli sme sa.
Odpoveď na otázku, na základe čoho došlo k nelogickému rozhodnutiu vysťahovať tržnicu na Mieri z krytých priestorov, sme hľadali priamo na Miestnom úrade mestskej časti Sever. Vysvetliť celú záležitosť sa nám pokúsil prednosta Ing. Milan Popovič.
"V prípade tržnice na Mieri išlo o dve rozhodnutia. Vymenili sme staré zhrzdavené stoly za nové, ktoré sme výhodne odkúpili od mestskej časti Staré mesto. Zároveň sme vyriešili aj druhý problém, a to sťažnosť Spoločenstva nájomníkov bytov. Ide o blok pri tržnici. Mali sme tu časté osobné návštevy týchto ľudí, dostali sme od nich aj petíciu, v ktorej žiadali demontovať prístrešok. Keďže chceme vyhovieť našim občanom, rozhodli sme sa zatiaľ pre takéto dočasné riešenie tržnice," povedal prednosta.
Zároveň však dodal, že zo strany úradu je toto riešenie definitívne. "Čo sa týka poplatkov za tovar mimo predajných stolov, nejde o žiadnu novinku, pretože všade je záber verejného priestranstva spoplatňovaný /ide o sumu 10 korún - pozn. red./. O platení za fólie nemám informácie," vysvetlil.
Trhovníci sa však úradníckemu rozhodnutiu podvoliť nemienia. Chystajú sa spísať petíciu za zachovanie prístrešku. K tejto požiadavke sa chcú pripojiť aj niektorí obyvatelia a zároveň zákazníci tržnice na Mieri.
Autor: Valeria Holinková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.