teroristické útoky z minulého týždnňa. ČTK to nezávisle na sebe oznámilli zdroje EU a NATO.
"Už je to v chode, oznámené to bude o tretej ráno," povedal jeden zo zdrojov. Upresnil, že v tom čase už bude už o "akcii" rozhodnuté.
Podle jedného prameň pôjde zrejme o jednorazový raketový útok proti cieľom v Afganistane. Dalšie zdroje, hlavne v NATO, však včera takúto eventualitu vylučovali.
.
Na 03:00 SELČ bol ohlásený prejav amerického prezidenta Georga Busha.
Osobitné jednotky americkej i britskej armády sa pripravovali na misiu v Afganistane, ktorej cieľom bude dolapenie Usámu bin Ládina, potvrdil včera britský denník Guardian s odvolaním sa na zdroje medzi britskými a americkými plánovačmi.
Noviny tiež údajne zistili, že zásah proti Afganistanu by mal byť relatívne obmedzený a ani zďaleka nebude pripomínať vojnu v Perzskom zálive v roku 1991. Je tiež veľmi nepravdepodobné, že by sa prípadná vojna v regióne obrátila napríklad aj proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi.
Podľa Guardianu možno očakávať letecké údery zamerané na výcvikové tábory stúpencov bin Ládina. Cieľom útokov bude vraj čiastočne uspokojiť americkú verejnú mienku.
Americký prezident George W. Bush si totiž uvedomuje túžbu americkej verejnosti po odvete, takže pravdepodobne schváli ostreľovanie cieľov v Afganistane, ak Taliban nevydá bin Ládina podozrivého z organizovania teroristických atentátov v USA.
USA sa zároveň snažia vystopovať a narušiť financovanie údajných teroristických skupín. Podľa Financial Times sa v tejto oblasti počíta s užšou spoluprácou medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Noviny tvrdia, že únia sa chystá zaviesť spoločné vyšetrovacie skupiny zaoberajúce sa terorizmom, posilniť spoluprácu s nečlenskými štátmi a zlepšiť spoluprácu tajných služieb únie.
Po teroristických útokoch na ciele v USA zadržali americké orgány doteraz 75 osôb. Piatich z nich považujú vyšetrovatelia za "významných svedkov", ktorí mohli poznať únoscov lietadiel a mohli vedieť aj o prípravách koordinovanej teroristickej akcie.
Habíb Zakária Musáví (33) figuruje v evidencii francúzskej rozviedky od roku 1999.V auguste 2001 ho v štáte Minnesota vypočúvali v súvislosti s držbou falošných dokladov.
Adžúba Alího Chána (51) a Mohameda Džavída Azmata (47) zatkli 12. septembra vo vlaku v štáte Texas. Americkí vyšetrovatelia podozrievajú oboch mužov, ktorých štátna príslušnosť nie je známa, zo zámeru uniesť ďalšie dopravné lietadlo.
Al-Badír Alhamzí (34) je saudskoarabským röntgenológom v jednom zo zariadení texaskej univerzity. Podľa americkej tlače ho kriminalisti podozrievajú z finančnej a technickej pomoci, ktorú mal údajne poskytnúť minimálne jednej z teroristických skupín.
Piaty podozrivý, ktorý je údajne floridským podnikateľom, sa podrobuje výsluchom, ktoré by mali objasniť, či disponuje informáciami o teroristických útokoch a ich pozadí.
Izraelská tajná služba Mossad varovala ešte v auguste USA pred pripravovaným teroristickým útokom.
S odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného vyšetrovateľa o tom včera informoval denník Los Angeles Times.
Mossad upozornil americkú stranu, že do USA preniklo až do 200 teroristov, ktorí plánovali "veľký úder" proti Spojeným štátom. Informáciu, v ktorej sa výslovne poukazovalo na kontakty podozrivých osôb s Usámom bin Ládinom, postúpili do CIA i FBI.
Podľa Los Angeles Times je nejasné, či kompetentné americké miesta varovanie brali vážne. Je možné, že informácie boli priveľmi všeobecné na to, aby sa dali na ich základe vypátrať pravdepodobní páchatelia teroristických atakov. Jeden z mužov, ktorých identifikovali ako únoscov pred útokmi na Svetové obchodné centrum a Pentagón unesených lietadiel, figuroval už v auguste na zozname hľadaných osôb amerických imigračných úradov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.