inžinierskych sietí premeniť na atraktívne podzemné múzeum doplnené štýlovou kaviarničkou. Aj keď sa v súčasnosti vedenie mesta snaží vyriešiť dlhy mesta vo výške 2,12 miliardy korún, na dokončenie a sprístupnenie archeologického múzea nezabúda.
Ako nás informovala vedúca oddelenia kultúry na košickom magistráte Darina Mášiková (na snímke), mesto v spolupráci s pamiatkármi, archeológmi, projekčným ateliérom LAMI a Archívom mesta Košice pripravilo projekt, aby sa podzemný priestor na Hlavnej ulici stal jednou z najzaujímavejších a najnavštevovanejších atrakcií.
"V spolupráci s odborníkmi chceme vytvoriť areál, ktorý by podal návštevníkom celkový obraz o stredovekých dejinách mesta, o najvýznamnejších udalostiach a osobnostiach Košíc v stredoveku. To všetko by malo byť doplnené informačným servisom a netradičnou stredovekou krčmou. Konečným cieľom je vytvorenie samostatného subjektu, ktorý by sa volal Dolná brána. Zriaďovateľom by bolo mesto, múzeum by malo vlastnú právnu subjektivitu a všetky jeho časti-informačná, expozičná, výskumná i reštauračná by fungovali v rámci tejto inštitúcie," prezradila nám zaujímavé plány Darina Mášiková.
Ak by sa projekt podarilo zrealizovať, podzemné múzeum by sa stalo príťažlivým prostredím, ktoré by pomocou figurín a kópií dobových predmetov verne dokumentovalo stredoveké dejiny. "Doplnkové atraktívne služby, medzi ktoré by patrila stredoveká hostina, upomienkové predmety v cene vstupného, netradičné formy výkladu, prístup k virtuálnemu spracovaniu obrazu mesta, by vytvorili predpoklad pre finančnú sebestačnosť a ďalšie zveľadenie areálu," doplnila Mášiková.
V spracovanom projekte sa ráta s veľmi zaujímavým scenárom prehliadok podzemného múzea, ktoré by si určite nenechali újsť zahraniční návštevníci mesta, ale i rodení Košičania. Už vstupná miestnosť by mala zaujať originalitou zariadenia buď ako stredoveká mučiareň alebo mestská zbrojnica, či sieň meštianskeho domu. Celú prehliadku by dopĺňali svetelné i zvukové efekty, ktoré by pomáhali sprievodcovi vytvárať potrebnú atmosféru a vtiahnúť návštevníka do histórie mesta.
"Chceme, aby expozícia bola koncipovaná ako súbor živých scén s použitím plastických figurín, napodobnenín stredovekého šatstva, zbraní, šperkov a predmetov dennej spotreby zakomponovaných v scénach tak, aby sa návštevník ocitol uprostred dejín. Scény budú doplnené svetelenými a zvukovými efektmi, napríklad škripotom padacieho mosta, rinčaním zbraní, čítaním rozsudkov, či kráľovských listín. Do niektorých scén navrhujeme zapojiť aj divákov, napríklad dať im možnosť vyskúšať si dereš, či odfotografovať sa s mestským katom," prezradila nám ešte vedúca oddelenia kultúry.
V závere prehliadky by na návštevníkov čakalo posedenie v reštaurácii s možnosťou ochutnať jedlá stredovekej kuchyne i miestne špeciality.
"Interiér musí byť riešený ako typická stredoveká krčma s mohutným dreveným nábytkom, fakľami, otvoreným ohniskom, hlineným, dreveným a cínovým riadom. Personál bude obsluhovať v dobových kostýmoch a aj správaním musí navodiť atmosféru stredoveku, napríklad scénkou s vyhodením povaľačov pri príchode vzácnych hostí," odhaľuje ďaľšie nápady Darina Mášiková.
Aby sa takýto vskutku atraktívny projekt, ktorý by určite pomohol turistickému ruchu, mohol zrealizovať, potrebuje mesto získať finančné prostriedky z grantov a nadácii. Náklady sú odhadnuté na zhruba 40 miliónov korún.
"Samozrejme, že sa snažíme bojovať o získanie grantu z rôznych fondov a nadácii zameraných na záchranu historických pamiatok. Zatiaľ sme síce úspešní neboli, ale nevzdávame sa, pretože sme presvedčení, že náš projekt má šancu na úspech a pri dobrej spolupráci s cestovnými kanceláriami by sa múzeum určite stalo pevnou súčasťou atrakcií Košíc," uzavrela náš rozhovor D. Mášiková z košického magistrátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.