neseriózne firmy, ktoré pod pláštikom ponuky pracovných miest v zahraničí lákajú od ľudí peniaze. Nie zriedkavé sú prípady, že ľudia odkázaní na každú korunku ostávajú za hranicami visieť bez peňazí, bez sľúbenej práce či ubytovania. Návraty domov bývajú v taký čas tiež viac než komplikované. Slovensko sa otvára svetu, ale v Európskej únii ešte nie sme. Čo teda majú ľudia podniknúť, ak sa chcú v zahraničí zamestnať legálne, bez všetkých potencionálnych rizík?
Otázku sme položili riaditeľovi Krajského úradu práce v Košiciach Jánovi Gabštúrovi. "Sprostredkúvať prácu za úplatu podľa zákona o zamestnanosti môžu len tie právnické alebo fyzické osoby, ktoré majú na túto činnosť povolenie od Národného úradu práce," uviedol.
Všetci záujemcovia o prácu v zahraničí, ak chcú predísť možným problémom, by si teda mali zistiť, či firma, ktorá im prácu ponúka, takéto povolenie má. Na príslušných okresných úradoch práce sú k dispozícii zoznamy všetkých sprostredkovateľov. "Odporúčam preto každému, aby svoje prvé kroky smeroval na príslušný okresný úrad práce, kde dostane aj všetky bližšie pokyny týkajúce sa či už cesty, pracovného povolenia, alebo ostatných potrebných formalít. V podstate platí, že ak záujemca navštívi sprostredkovateľa, ktorý má na túto činnosť povolenie, dozvie sa všetko potrebné a ušetrí si čas a námahu pri vybavovaní rôznych formalít," dodal J. Gabštúr.
Na úradoch práce je možné zistiť si, ktorý sprostredkovateľ v ktorej krajine pracovné príležitosti ponúka. Ak máte záujem napríklad o Nemecko, zistite si, ktorí sprostredkovatelia tam prácu ponúkajú. Sprostredkovatelia vo väčšine prípadov sami vybavujú pracovné povolenia na zahraničných úradoch v spolupráci so zahraničnými firmami.
Ak je žiadateľ o prácu v zahraničí nezamestnaný, musí na príslušnom úrade práce v prípade, ak si prácu za hranicami našiel, túto skutočnosť nahlásiť tak, ako v prípade nástupu do zamestnania na území Slovenskej republiky. Na otázku, či hľadanie práce cez sprostredkovateľa, ktorý má povolenie, je bez rizika, J. Gabštúr odpovedal, že doposiaľ s takýmito firmami vážnejšie problémy nemali. Tie, ktoré povolenie nemajú, vykonávajú túto činnosť načierno. Odhaľovaním a sankcionovaním čiernej práce sa zaoberá Národný inšpektorát práce, ktorý monitoruje aj takéto aktivity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.