prácou" do zahraničia. Sľuby však nesplnil a niekoľko desiatok ľudí nielen nepríjemne "oblafol", ale obral tiež dokopy o takmer dva milióny korún. Jeho aktivitami sa preto začali zaoberať orgány činné v trestnom konaní, pričom sa v priebehu vyšetrovania potvrdilo, že muž konal protizákonne s úmyslom obohatiť sa na iných. Žiaľ, Štefan T. medzitým zdúchol nevedno kam.
Ako sme už informovali, podvod sa spája s menom košickej eseročky FIRST. Pod jej hlavičkou organizoval Štefan T., jeden z trojice jej konateľov, "zájazdy" do zahraničia, z ktorých si mali účastníci doniesť slušný balík peňazí. Miesto toho im ostali len prázdne vrecká. A viacerým i oči pre plač.
Podľa policajných zdrojov vyvíjal Štefan T. tieto aktivity od začiatku tohto roku. Už vo februári a potom i v marci zorganizoval dva "zájazdy" do Holandska, ktorých účastníci si mali slušne zarobiť pri stavebných prácach. Hlásili sa mu ľudia z celého Slovenska a odcestovať za prácou mali osobnými autami zo Zlatých Pieskov. Vyraziť síce vyrazili, no zakrátko sa vrátili s dlhým nosom, pretože sľúbenú prácu im Štefan T. nezabezpečil. Napriek tomu, že od každého zinkasoval ako náklady spojené s dopravou na miesto zamestnania tristo amerických dolárov, prípadne 250 až 500 mariek.
Niekoľko z podvedených sa preto obrátilo na políciu, ktorá činnosť podareného podnikateľa začala monitorovať. Vedela teda aj o prípravách ďalšieho zájazdu. Tentoraz malo ísť o zber hrozna vo Francúzsku a opäť nešlo o lacný špás. Kandidáti mali zaplatiť pred odchodom päťsto mariek za cestu a potom z prvej výplaty päťsto frankov za sprostredkovanie... Lanáriace inzeráty sa zjavovali v rozličných novinách a záujemcov bolo napokon toľko, že naplnili päť autobusov. Ľudia z celého východného Slovenska sa vydali na cestu 29. a 30. júna, no aj oni sa vrátili zakrátko na to domov plní zlosti a beznádeje, keďže prišli o posledné úspory či požičané peniaze.
Pritom je paradoxné, ako slepo dôverovali neznámemu človeku a od cesty ich neodradila ani skutočnosť, že sa o jeho osobu zaujímala polícia. Do autobusov nastúpili aj napriek tomu, že muž zákona priamo spred košického hotela Slovan, odkiaľ sa tentoraz odchádzalo, odviedla Štefana T. na podanie vysvetlenia. No keďže v tom čase proti nemu ešte nemala dosť dôkazov, muž si mohol ísť potom po svojom. A on sa s pokojom Angličana vrátil na parkovisko odprevadiť pasažierov prvých troch autobusov na cestu. Predtým však, samozrejme, za ňu zinkasoval dohodnutý obnos.
Nasledujúci deň si to do Bordeaux namierili ďalšie dva autobusy, ktorých osadenstvo nemalo ani potuchy o tom, že asi stovka ľudí už trčí vo Francúsku nielen bez práce, ale aj bez ubytovania, jedla a vody, pričom preklína Štefana T. v duchu i nahlas. Keď dorazili tieto autobusy, pohotovejší z nich nastúpili a vrátili sa obratom späť na Slovensko. Tí, ktorí stále nechceli uveriť tomu, že boli podvedení, ostali v krajine galského kohúta. A keďže mali so sebou iba minimálne množstvo frankov, domov sa vrátili buď prostredníctvom našej ambasády, alebo cestovali na vlastnú päsť a doteraz majú bolehlav z pokút, ktoré budú musieť zaplatiť za jazdu načierno...
Preto je zarážajúce, že len tretina z asi 170 podvedených v tomto prípade podala na Štefana T. trestné oznámenie. Ostatní sa zatiaľ z neznámych dôvodov nedomáhajú vrátenia svojich peňazí. A neuveriteľné je nielen to, že netrvajú na tom, aby sa urobilo spravodlivosti zadosť, ale i skutočnosť, ako ľahko sadli podvodníkovi na lep.
Nikomu zjavne neprekážalo, že platí Štefanovi T. viac ako desaťtisíc korún na ruku iba za odvoz do Francúzska (poplatok za sprostedkovanie mali uhradiť až z výplaty), keď cestovky za polovičnú sumu organizujú niekoľkodňové poznávacie zájazdy do tejto krajiny. Pritom v cene je nielen kompletná doprava, ale aj dvakrát ubytovanie v hoteli s raňajkami... Viacerých možno zaslepila "riadna" zmluva, ktorú dostali na podpis a neprekážal im ani fakt, že v nej chýbali potrebné náležitosti. Napríklad vlastnoručný podpis Štefana T. či dátum jej vyhotovenia. Nehovoriac už o tom, že nikoho nenapadlo zájsť na úrad práce a opýtať sa, čo je potrebné na legálnu prácu v zahraničí, ktorú im podarený podnikateľ sľuboval, alebo aspoň prelustrovať spoločnosť FIRST sídliacu na Krivej 18 v Košiciach v obchodnom registri.
Pritom stačilo vyhľadať na internete príslušnú webovú stránku a zistili by, že predmet činnosti tejto spoločnosti je síce vskutku pestrý (od obchodovania s palivami a mazivami, automobilmi, motocyklami, nehnuteľnosťami, drevom či potravinami, až po výmenu pneumatík, výrobu nealkoholických nápojov a reklamnú činnosť), avšak o sprostredkovaní práci v zahraničí tam nie je ani zmienka. Ukazuje sa, že ľudská naivita je naozaj nekonečná, veď s "FIRST-om" nešli do Francúzska len nezamestnaní a študenti, ale aj ľudia, ktorí dali kvôli mámivej ponuke (zarobiť za mesiac v čistom 50-tisíc korún), dokonca i výpoveď v práci... A zase sa raz potvrdilo, že na najchudobnejších sa zarába najlepšie.
Polícia odhaduje, že Štefan T. zarobil takýmto podvodným spôsobom takmer dva milióny korún, aj keď doteraz známa celková škoda predstavuje "iba" 930-tisíc korún. To však bohato stačilo na to, aby po niekoľkotýždňovom preverovaní celého prípadu vzniesol včera vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania PZ Košice II Štefanovi T. obvinenie z trestného činu podvodu. Po obvinenom polícia intenzívne pátra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.