Medzilaborce skončil vo Zvolene počas osláv 57. výročia Slovenského národného povstania. Jeho organizátori však predstúpili pred novinársku obec až včera, aby podali nielen správu o uskutočnení tohto športového spoločenského podujatia, ale aj správu o stave krajiny, ktorou prešli bežci.
"Je to naša krajina, ktorú nám lopotnou prácou naši slovanskí predkovia zúrodnili a odovzdali ako štafetu," vyjadril sa jeden z organizátorov BVMS a predseda Krajskej rady Združenia slovanskej vzájomnosti v Prešove Milan Sidor. Posledný ročník zhodnotil ako úspešný, keď odhadom sa k nim pripojilo okolo päťtisíc ľudí oproti každoročnému priemeru tri až štyritisíc.
O to horšia bola správa o stave krajiny, ktorou bežali. Išlo najmä o územie severovýchodu a severu Slovenska. "Fakty hovoriace o sociálnych javoch majú jednoznačnú výpovednú hodnotu. Aká je situácia napríklad v prvom oslobodenom okrese Medzilaborce? Okres má niečo nad 20-tisíc obyvateľov, ale skoro sedemtisíc ľudí je bez práce. Nijaká výraznejšia zahraničná aktivita sa v tomto okrese neprejavuje. Nepopieram, že určité úsilie je, ale v reáli to nevidno," konštatoval M. Sidor a dodal, že napriek tomu pohostinstvá sú zaplnené chlapmi: "Je to však zaplnenosť podmienená vnútornou rezignáciou, apatiou a aj zlosťou, čo by exekutívu v tomto štáte malo pohnúť k činu. Čím sa títo ľudia previnili, že dnes musia ako VPP pracovníci chytať do ruky v podstate primitívne náradie? V Kalinove majú tuším 24 VPP pracovníkov, z ktorých dobrá polovica má skončené stredné školy. Pre nich je to civilizačný krok späť. Dať im do rúk lopatu a čakan považujem za nenáležité. Pripúšťal by som to jedine v stave ohrozenia."
Skutočnosť, že k takýmto javom dochádza, M. Sidor pripisuje zanedbaniu procesu reštrukturalizácie národného hospodárstva: "V 90. rokoch u nás bol záujem v zmysle scenárov - vieme koho - dostať sa k majetku." K zverejneniu správy o stave krajiny, ktorou prebehli, sa organizátori BVMS odhodlali preto, že toto podujatie nie je len čisto športovou záležitosťou. Takým sa ho snažili vidieť aj v minulom spoločenskom systéme. "Pri usporiadaní BVMS - a aj pri vydaní takejto správy - ide aj o občiansku statočnosť a pohľad do dejín od 9. do začiatku 20. storočia - hoci toto obdobie mnohým na Slovensku obrazne povedané zlomilo chrbticu. Aj preto bolo možné manipulovať so slovenským vedomím v období medzi dvoma vojnami a najmä počas 2. svetovej vojny a v manipulácii sa pokračovalo aj po roku 1945 a 1948. Výsledkom je devastácia celého radu kultúrnych a politických činov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.