v rezorte kultúry. Tento poslanec v poslednom období vystupňoval svoju už aj tak bohatú mediálnu aktivitu a s prešovskými novinármi sa stretol už štvrtýkrát za sebou. Táto aktivita zrejme súvisí aj s predbežne ohlásenou kandidatúrou J. Kužmu na šéfa vyššieho územného celku. Zástupcov médií informoval o postoji Demokratickej strany k daniam a o presune niektorých kompetencií v rezorte kultúry na regióny. Tie sa nakoniec v parlamente neuskutočnili podľa jeho predstáv.
Ku koncepcii divadelníctva a muzejníctva na Slovensku, ktorú predložil štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Milan Gacík, uviedol: "Absolútne nerešpektuje osem vyšších územných celkov, ale navrhuje vytvoriť tri regionálne kultúrne centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach." Kritiku namieril poslanec Kužma aj na ďalší fakt. Pod ministerstvo sa má napríklad presunúť Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku. "Zdôvodňoval to tým, že štát si vezme patronát nad menšinovou kultúrou. Toto by som uvítal, ale pýtam sa štátneho tajomníka, prečo potom pod štát neprejde aj Divadlo Alexandra Duchnoviča, Romathan, či Thália," opýtal sa Jozef Kužma, ktorý podotkol, že ide o výjazdové, teda nadregionálne divadlá, ktoré však podľa koncepcie ostávajú pod vyššími územnými celkami.
Na tlačovke nechýbala ani téma daní... "Daňová politika je dlhodobým cieľom a zámerom DS. Sme obviňovaní, že nechceme sociálny štát, my tvrdíme, že nechceme socialistický štát," uviedol Kužma, ktorý by si prial, aby na Slovensku vznikla silná stredná vrstva ako rozhodujúci ekonomický element. DS úspešne presadzovala zrušenie dedičskej dane na priamych príbuzných a mieni znížiť daň z dedičstva u pokrvných príbuzných na dve a u cudzích na štyri percentá. "Očakávame, že sa tak nebude špekulovať pred očakávaným zosnutím v rodine s darovaním, či rôznymi prevodmi," uviedol poslanec a dodal, že tieto dane neprinášali do štátneho rozpočtu veľa prostriedkov. V roku 1999 to napríklad bolo, ako uviedol, 204 miliónov, pričom od dane z dedičstva priamych príbuzných len päťdesiat miliónov. Podľa jeho slov sa takéto malé množstvá financií dajú ušetriť napríklad lepšou produktivitou práce, zároveň zrušenie daní zabezpečí motiváciu, aby rodinný majetok ostal rodinný. Ako podotkol J. Kužma, takýto druh majetku funguje najmä na východe Slovenska, kde si príbuzní pomáhajú navzájom na stavbách domov.
Jozef Kužma sa znovu nevyhol ani kritike ministerky financií Brigity Schmögnerovej, ktorá tvrdí, že zrušenie dane z dedičstva umožní "Rezešovcom", aby svoje pochybne nadobudnuté majetky bezplatne odovzdali svojim deťom. "Ak im nedokázala, že svoj majetok nenadobudli legálne, nemá právo trestať ostatných," odkázal Kužma Schmögnerovej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.