alebo studenovodné akvárium.
Sladkovodné akváriá
Väčšina rýb, ktoré sa bežne v akváriách chovajú, žijú v sladkej vode. Odborníci ich rozdeľujú do dvoch skupín: na studenovodné a exotické. Studenovodné akvárium je historicky staršie, teplovodné má však dnes viac priaznivcov. Príčiny sú jednoduché exotickým rybám sa v našich vykúrených bytoch viac darí. Studenovodné akvárium donedávna slúžilo iba jednému druhu rybky zlatej a jej viacerým bizarne vyšľachteným formám.
Morské akváriá
Najmladšou vetvou akvaristickej vedy je chov morských rýb. Aj tu platí delenie na studenovodné a teplovodné. Najobľúbenejšie sú, samozrejme exotické akváriá, pretože si môžeme vybrať z nespočetného množstva rybiek. Pôsobia atraktívnejšie ako studenovodné ryby, ktorých je menej a sú sfarbené menej nápadne. Akváriové rybky sa lovia v tropických a subtropických moriach sveta.
Hlavný rozdiel v chove morských a sladkovodných rýb je vo vode. Morskú vodu pripravíme predávaním zmesí morských solí, ktoré sa bežne predávajú v akvaristických obchodoch. Tieto zmesi sa pridávajú do vody z vodovodu. Ďalší rozdiel je v tom, že do morského akvária sadíme rôzne druhy chalúh, ktoré esteticky doplníme sadením živých koralov, morských sasaniek alebo rúrkových červov.
Pri nákupe rybiek však zistíme, že tropické morské ryby sú veľmi drahé. Kto si to nemôže dovoliť, už vopred by sa mal rozhodnúť pre studenovodné akvárium. Rybky do takého akvária sa dajú naloviť napr. v skalných zákutiach. Na pobreží Severného a Baltského mora je však takýchto rybiek omnoho menej, než napríklad na skalných brehoch Anglicka.
Kto má športového ducha a znáša aj prípadne neúspechy, pre toho je morské akvárium ako stvorené. Odporúčame však predtým, ako sa rozhodnete pre takéto akvárium, vyskúšať si svoje skúsenosti so sladkovodnými rybami.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.