vyskytne potreba získania nových priestorov. Riešenie sa núka v staršom dome v meste, v rodinnom dome, ale aj nadstavbou na paneláku na moderných sídliskách. Predpokladajme, že priestor pod strechou so šikmým stropom už máme k dispozícii, budeme sa teda zaoberať riešením interiéru podkrovnej izby. Môže byť klasické až do miesta, kde sa strop blíži k podlahe. Podporná stienka má výšku asi pol metra a šikmý strop neponúka veľa priestoru ešte dosť dlho.
Tento hluchý priestor v prípade obytnej miestnosti je najlepšie využiť na vstavanie skrine. Konkrétne rozmery si musíte prispôsobiť podľa vlastnej miestnosti, my si pre lepšiu predstavu zvolíme šírku riešeného priestou 260 cm, výšku podstienky 60 cm a uhol sklonu stropu 45 stupňov. Do takého priestoru môžeme vyrobiť štvordverovú skriňu na celú šírku miestnosti, hĺbka zastavaného miesta bude 1,4 metra, čím dosiahneme výšku dverí 2 metre.
Konštrukcia je pomerne jednoduchá. Základom je rám, v našom prípade s rozmermi 260x200 cm, ktorý rozdelíme v zvislom smere na štyri časti. Rám zhotovíme z hranolov s prierezom 8x4 cm na tri zvislé stĺpiky, na krajné stĺpiky a vodorovné diely postačí prierez 6x4 cm. Hranoly spájame na príraz dlhými skrutkami, širšia časť hranola tvorí čelo rámu (obr. 1a). Na hornom vodorovnom preklade zrežeme zadnú hranu pod 45-stupňovým uhlom. Vznikne šikmá plôška, ktorou hranol dosadne na strop.
Celý rám skompletizujeme na zemi. Do stredu druhého a štvrtého stĺpika priskrutkujeme na zadnú stranu hranoly 4x4 cm (obr. 1b), ktoré v hornej časti tiež zošikmíme podľa vodorovného hranola. Rám teraz môžeme uložiť na miesto. Upevníme ho dlhými skrutkami a závrtkami do bočných stien, stropu a napokon ukotvíme aj do podlahy. Dbáme na presné osadenie, ktoré neustále kontrolujeme pomocou vodováhy.
Pokračujeme zhotovením zadných stien bočných skriniek. Použijeme na ne drevotrieskové dosky s rozmerom 60x140 cm a dáme ich do zvislej polohy vpravo a vľavo vo vymedzenom priestore, 80 cm od zadnej podstienky. Latkami ich zafixujeme k stropu a podlahe. Z ďalších kusov drevotriesky vyrežeme deliace stevy bočných skriniek. Budú mať tvar lichobežníka so šírkou 60 cm, vyššia strana má 200 cm, nižšia 140 cm. Tieto steny umiestníme dovnútra k druhému a štvrtému stĺpiku vyššou stranou a nižšou budú priliehať k zadným stenám bočných skriniek. Bočné skrinky sa takto uzavrú z troch strán, pravdaže aj zhora a zdola, čím vzniknú akési izolované kabínky (obr. 2).
Na zvislé hranoly zvnútra bočných skriniek priskrutkujeme kovové konzoly, tak aby smerovali dovnútra priestoru. V hornej časti použijeme konzoly kratšie, pretože zošikmenie stropu nám voľný priestor skracuje. Na konzoly (ich vzdialenosť je asi 40 cm navzájom) upevníme police na šaty (obr. 3).
Vzadu za bočnými skrinkami zostane prázdny priestor, ktorý sa dá veľmi dobre využiť na odkladanie rôznych sezónnych predmetov - kufre, lyže, spacie vaky a pod. Stredný priestor so šírkou asi 120 cm zostane bez políc. V ňom upevníme vo výške 180 cm v strede bočných stien vodorovnú tyč (priemer asi 3 cm), na ktorú budeme vešať ramienka s kabátmi.
Otvory v čelnom ráme zakryjeme dvermi. Rozmermi budú dvere presahovať rámové otvory o dva cm na každej strane. Zhotovíme ich z dvoch dosiek, do ktorých vyfrézujeme alebo kotúčovou pílou vyrežeme žliabky do bočných strán. Do takto pripravených žliabkov zasunieme priečne pásiky preglejky. V hornej a dolnej časti uzavrieme dvierka priečnou latkou, ktorú s bočnými latkami posilníme v rohoch oceľovými uholníkmi. Štvoro dverí upevníme na rám závesmi, ktoré zjednotíme farebne s úchytou na protiľahlej strane (obr. 4). Pár dverí v strede sa bude otvárať od seba ako na dvojdverovej skrini, dvere na bočných skrinkách majú závesy pri stenách. Dvierka a čelný rám môžeme nechať v prírodnej farbe dreva s využitím moridiel, alebo ich riešiť farebne - vhodné sú akrylátové farby, ktoré sú pre zdravie neškodné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.