ale ani v tomto okamihu ešte nie je všetko hotové. Stále oknám chýba akási duša. Malý kúsok prírody, ktorý by využíval ich skleníkový efekt. Aby sa naše okná rozžiarili živou krásou, umiestnime na ne kvety. Tie umiestňujeme buď v medziokennom priestore alebo na parapetných doskách. Ak sú tieto priestory veľmi úzke, dajme prednosť truhlíkom umiestneným na vonkajšej parapete.
Typy debničiek
Najjednoduchšie je kúpiť si umelohmotné debničky v kvetinárstve či v záhradkárskych potrebách . Predávajú sa najčastejšie 50 až 100 cm dlhé, 20-30 cm hlboké a 20 cm široké. Sú ľahké, dajú sa dobre udržiavať a nenarušujú ich žiadne poveternostné vplyvy. Predsa však pôsobia umelo. Omnoho efektnejšie sú drevené či keramické truhličky. Dajú sa použiť aj kamenné kvetináče, tie sú však veľmi ťažké a môžu sa ľahko pri neopatrnej manipulácii rozbiť. Niekedy, pri tuhých mrazoch popraskajú.
Drevené truhličky musia byť vyrobené z masívnejšieho materiálu, ktorý sa musí ešte natrieť izolačným lakom, aby odolával nepriazni počasia. Šikovní kutili si môžu vyrobiť kvetináč aj z betónu, ktorý sa môže vyzdobiť napríklad keramickými dlaždicami, kamienkami či mušľami. Takouto výzdobou môžeme skrášliť aj drevené truhličky, ktoré z vonkajšej strany pokryjeme 6 12 mm hrubou vrstvou cementovej mlaty a do nej potom vsádzame mozaiku.
Pokiaľ máme záhradu, môže sa nám debnička stať jedným z najdekoratívnejších prvkov, prípadne nám skrášli okolie bazénu či terasy. Tam potom môžeme experimentovať aj s tvarmi. Debničku môžeme napríklad vydlabať do samorastu či guľatiny. Zvlášť efektne vyzerá vydlabaná breza aj s kôrou. Ak chceme debničky na kvety umiestniť na terase či balkóne, môžeme ho tiež zavesiť na stenu a dať mu podobu dreveného závesného košíka, na dno ktorého umiestnime kvetináče. Všetky lišty, ktoré použijeme pri výrobe debničiek musíme natrieť lakom alebo ľanovým olejom.
Prípravy debničky na výsadbu
Na dne debničky musí byť niekoľko otvorov s priemerom 1 2 cm približne vo vzdialenosti 20 30 cm od seba pre odtok prebytočnej vody. Na tie potom položíme črepy zo starých kvetináčov alebo kamienky, na nich nasypeme dobrú kompostovú zeminu zmiešanú s pieskom, rašelinou alebo listovkou, prípadne pilinami. Zeminu by sme mali za dva, najdlhšie za tri roky vymeniť. Pokiaľ meníme v debničke rastliny, potom pri každom novom zasadení vymeníme starú zeminu za novú.
Na zimu debničky odnesieme do pivnice, prípadne v nich vymeníme rastliny za izbové a prenesieme ich do bytu, alebo ich nechávame vonku, ale potom ich prikryjeme rovnako ako záhony čačinou.
Vysádzanie do debničiek
To, aké rastliny zasadíme, sa rozhodneme predovšetkým podľa toho, kam chceme debničku umiestniť. Klasickú debničku, určenú pre záhradu, otvorenú terasu či vonkajšiu parapetu vysadíme skôr chladnomilnými druhmi, ako sú napríklad aukuba, bršlen, levanduľa, brečtan a pod. Dobre zvolená zmes stálozelených rastlín nám dlho vydrží a bude potrebovať minimálnu starostlivosť.
Milovníci kvitnúcich rastlín však dajú prednosť napríklad petúnii, afrikáne, či verbene. Tieto letné krásavice pestujeme väčšinou z predpestovaných sadením, ktoré kupujeme v kvetinárstvach. Môžeme si ich však predpestovať aj v parenisku. Najlepšie sa im darí na slnku. Ale ani na severnej strane domu sa nemusíme vzdať debničiek na kvety. Tam sa bude výrobne dariť begóniám, fuchsiám či voskovkám.
V poslednom čase sa veľkým hitom stali na pestovanie i rozmnožovanie nenáročné previsnuté muškáty, ktoré dokážu pred oknami, na balkónoch i terasách vytvárať obrovské žiarivo červené, či ružové pologule zložené z desiatok kvetov. V Rakúsku niekedy muškáty nahrádzajú previsnuté karafiáty, ktoré naviac opojne voňajú.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.