od 22. septembra
do 29. septembra 2001
Slnko
Dnes v Košiciach a v Prešove (t. j. na poludníku 21 stupňov a 23 minút východnej zemepisnej dĺžky a rovnobežke približne 49 stupňov severnej zemepisnej šírky) zapadá Slnko o 18. hod. 33. min. stredoeurópskeho letného času. Zajtra v nedeľu Slnko vychádza o 6. hod. a 22. min. so začiatkom brieždenia o 04. hod. 35. min. Kulminuje o 12. hod. 27. min. a za obzor zapadá o 18. hod. 31. min. s koncom súmraku o 20. hod. 17. min. V tomto období sa nachádza v súhvezdí Panny. Už o jednej hodine v noci zo soboty na nedeľu sa Slnko dostane na priesečník ekliptiky s rovníkom, kedy deň a noc trvajú rovnako dlho a preto tomuto dňu hovoríme "deň rovnodennosti". Zajtrajšia nedeľa je tak začiatkom astronomickej jesene.
Mesiac
Dnes večer je Mesiac dva dni pred fázou prvej štvrti. Po západe Slnka ho môžeme pozorovať nízko nad juhozápadným obzorom v nevýraznom súhvezdí Hadonosa. Desať oblúkových stupňov severne nad ním sa nachádza planéta Pluto, ktorú voľným okom nikdy nemôžeme pozorovať. V pondelok 24. bude Mesiac v prvej štvrti. V tomto dni bude veľmi blízko planéty Mars v súhvezdí Strelca.
Merkúr
V týchto dňoch je nepozorovateľný. Nachádza sa v súhvezdí Panny. Napriek tomu, že je vzdialený vyše 20 stupňov od Slnka a v stredu bol v maximálnej vzdialenosti východne od Slnka (27 stupňov), zapadá len pol hodiny po západe Slnka. Obzor je pre pozorovanie planéty príliš prežiarený slnečným svitom.
Venuša
S jasnosťou mínus 3,8 magnitúdy ju môžeme za priaznivých podmienok pozorovať nad východným obzorom ako žiarivú "Zorničku". Vychádza vyše dve hodiny pred východom Slnka. Nachádza sa v súhvezdí Leva.
Mars
je dobre pozorovateľný večer nízko nad juhozápadným obzorom. V tomto období zapadá už pred 23. hod. Nachádza sa v súhvezdí Strelca. V pondelok bude pozorovateľný len štyri stupne juhovýchodne od Mesiaca.
Jupiter
je už dobre a ľahko pozorovateľný v druhej polovici noci, pretože vychádza krátko pred polnocou. Zdanlivá jasnosť Jupitera dosahuje hodnotu približne mínus 2,2 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Blížencov.
Saturn
je pozorovateľný najmä v druhej polovici noci. Nachádza sa v súhvezdí Býka. Vychádza po 21. hodine ako objekt s jasnosťou približne nultej magnitúdy. Pozorovateľnosť planéty, podobne ako v prípade Jupitera ukončuje až ranný svit Slnka. Do svitania však stihne vystúpiť veľmi vysoko nad obzor.
Urán
voľným okom nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +5,7 magnitúdy. Nachádza sa v súhvezdí Kozorožca.
Neptún
nie je pozorovateľný. Jeho zdanlivá jasnosť dosahuje hodnotu +7,9 magnitúdy. Nachádza sa západne od planéty Urán v súhvezdí Kozorožca.
Pluto
najmenšia planéta Slnečnej sústavy nie je pozorovateľná. Nachádza sa v súhvezdí Hadonosa a jeho zdanlivá jasnosť je len +14,4 magnitúdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.