Mexiku a Peru bolo na mieste hrubo zmincované. Označilo sa výsostným znakom Španielska a nominálnou hodnotou. Robilo sa to najmä preto, lebo do niektorých štátov bolo možné dovážať drahé kovy iba vo forme zliatkov s označením váhy. Lode prevážajúce poklady boli dosť často terčom útokov, vďaka čomu vznikli takzvané pirátske osmireály.
Na snímke môžeme vidieť pirátsky osmireál španielského kráľa Filipa V. z roku 1737. Zásluhou modernej techniky sa čoraz častejšie dostávajú na povrch mince z morských hlbín. Medzi nimi sa objavujú aj nie veľmi kvalitné strieborné mince, ktoré sú medzi zberateľmi vyhľadávané. Väčšina španielskych lodí pomocnej francúzskej flotily bola potopená práve preto, že prevážala vzácne kovy. Z ukradnutého striebra boli razené anglické mince s portrétom kráľovnej Anny. Na minciach je maličké ounačenie "VIGO", čo znamená, že sa mince razili z kradnutého kovu.
Zvlášť zaujímavé sú niektoré kuriozity, ktoré sa vyskytujú vzácne. Sú to bežné mince, len sú vyrazené z hrubšieho strižku v porovnaní s bežnými platidlami. Niektoré dosahujú hrúbku až jeden centimeter. Pre takéto mince sa zaužíva názov "tučný groš". Na snímke môžeme vidieť groš Václava IV. z kutnohorskej mincovne. Minca sa razila v období 1378-1419, priemer tridsaťdva milimetre, hrúbka 1,3 centimetra. Príčina prečo tieto mince vznikli, nie je dodnes jednoznačne objasnená. Pravdepodobne ich panovník rozdával pri rôznych mimoriadnych príležitostiach. Ak je to tak, tak tučné mince sú predchodcami vyznamenaní. Sú pomerne dobre zachovalé, čo svedčí o tom, že neobiehali. Pri kúpe týchto kuriozít si treba dávať pozor, lebo sa dosť často objavujú falzifikáty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.