opodstatnené, pokiaľ je v nich počet žiakov približne päťdesiat. Pri rozhodnutí kompetentných orgánov o zrušení malotriednej školy treba podľa jeho slov zohľadniť postoje rodičov, detí, ako aj sídelných obcí.
Ako uviedol včera v Košiciach, postavenie škôl i podmienky ich existencie určí pripravovaný školský zákon a zákon o financovaní škôl. Doplnil, že z 2800 ZŠ na Slovensku je asi 900 malotriednych.
Zásadne proti existencii základných škôl, do ktorých chodí asi štyridsať detí, je prednosta Krajského úradu Košice Štefan Vranovský. Navrhuje, aby školy spomínaného typu, vrátane špeciálneho školstva, boli sústreďované do väčších školských zariadení.
Prínosom by malo byť šetrenie finančných zdrojov a zabezpečenie kvality výuky.
"V kraji existujú školy, v ktorých sú iba suché záchody, v ktorých sú nedôstojné priestory na vyučovanie," povedal Vranovský.
Poznamenal, že len na nevyhnutné opravy školských budov v Košickom kraji je potrebných minimálne 300 miliónov korún, ktoré v rozpočte KÚ chýbajú.
Szigeti informoval, že v tomto školskom roku nastúpilo do prvých ročníkov ZŠ o približne 20 tisíc menej žiakov. Zvýšenú naplnenosť prváckych tried zaznamenali iba Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.