sprístupnil pre záujemcov všetky výrobné priestory areálu, inak prísne strážené, ale aj kancelárie. Deťom zase organizátori pripravili nielen možnosť prehliadky, ale aj zábavu s kultúrnym programom, hrami I sladkými odmenami na niekoľkých stanovištiach. Školáci nám prezradili, že ich potešil nielen "voľný piatok", ale aj prehliadka veľkej fabriky so strojmi, ktoré inokedy nemajú možnosť vidieť.
Kolosálne spracovanie drevených pilín a odrezkov riadené počítačmi, bolo pre nich zriedkavým zážitkom. Ako podotkol konateľ spoločnosti Dušan Šneider, vlani, na prvom ročníku dňa otvorených dverí navštívilo Kronospan štrnásťtisíc návštevníkov a podľa manažmentu by mal byť rovnako úspešný aj tento rok. Zvlášť, ak mali ľudia prístup do fabriky aj v sobotu.
Kronospan je v súčasnosti najmodernejší závod na výrobu drevených materiálov, presnejšie laminovaných drevotrieskových dosák. Ďalším nadštandardným artiklom sú lepené dosky z masívneho dreva. Zatiaľ posledným výrobkom sú plávajúce podlahy, s výrobou ktorých začali len pred rokom.
"Tento mesiac končíme s inštalovaním novej linky na výrobu plávajúcej podlahy so systémom Klik, to znamená, že sa jednotlivé časti nebudú zasúvať, ale spoja sa vyfrézovanými drážkami," uviedol konateľ Šneider. Jedným dychom však naznačil, že informácie o situácii na svetových trhoch po teroristickom útoku na USA ich vedú k úvahám o tom, aby spustenie výroby neurýchlili.
Výrobné možnosti spoločnosti nie sú vyčerpané a Kronospan plánuje aj naďalej investovať do nových technológií, pričom viac ako polovicu produkcie predávajú na európskych trhoch a menšia putuje do domácej obchodnej siete. "Pracujeme s najmodernejšou technológiou podľa ekologických noriem a štandardov Európskej únie. Popri spomínanom artikli sú to ešte dvere, zárubne, obkladové dosky a najnovším produktom sú pracovné dosky kuchynských liniek. Plánujeme rozšíriť výrobu o tenkú drevotrieskovú dosku, ako nosný materiál pre plávajúce podlahy, ale uvažujeme aj o iných produktoch."
Len pred rokom sa dcérskou spoločnosťou Kronospanu stala strojárska firma Polytrans. Zaoberá sa komplexnou dodávkou technologických zariadení pre oceliarsky a drevospracujúci priemysel. Posledný rok sa orientujú na dodávky investičných celkov pre drevospracujúci priemysel, pričom obchodujú s deviatimi európskymi krajinami. "Vstupom do nadnárodnej spoločnosti Kronospan naša firma chytila druhý dych. Od vlaňajška nám narástol obrat o 20 percent a v budúcom roku ho chceme zvýšiť o ďalších 35 percent," povedal konateľ Polytransu Pavel Imrich.
V tomto roku sa investície Kronospanu pohybovali na úrovni 168 miliónov korún a posledná z troch liniek si vyžiadala zatiaľ 180 miliónov korún. V budúcom roku plánujú investovať ďalších dvesto až tristo miliónov, pričom ide o kombináciu vlastných zdrojov a medzinárodnej skupiny, ktorá bola založená v roku 1997 a pôsobí v dvanástich krajinách sveta. V súčasnosti má slovenský závod 336 zamestnancov a ako nám so zadosťučinením v hlase prezradil D. Šneider, ich priemerný plat - 19 tisíc korún, je nielen najvyšší v Prešove, ale aj na Slovensku. Napokon, vlani dosiahli obrat 1,2 miliardy korún a v tomto roku plánujú prekročiť dve miliardy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.