po výdatnejšej diskusii už spornými byť nezdajú. S istotou však môžeme konštatovať, že sa týkajú všetkých oblastí spoločenského života. Jednou z nich je samozrejme aj školstvo. To trpí predovšetkým nedostatkom nových učebníc, pedagógov, moderného vybavenia... Nový školský rok sa ale i tak začal. Od pondelka do piatku sa v triedach a na chodbách stretávajú pedagógovia a žiaci. Ich vzťah by sa mal pohybovať výlučne iba na spomínanej úrovni učiteľ - žiak.
Ľudia sú však rôzni. Líšia sa farbou pleti a vlasov, zafarbením hlasu, výškou, vekom, náboženským vyznaním či sexuálnou orientáciou. A práve sexuálna orientácia sa stáva predmetom, pre spoločnosť aj dnes aktuálnej témy, či patria homosexuáli do škôl na pozíciu pedagógov.
Homosexualita je charakterizovaná ako pohlavná náklonnosť k osobám toho istého pohlavia. Tvrdenia, že homosexualita je choroba sú nepravdivé. Tento druh sexuálnej orientácie bol oficiálne vyškrtnutý z dlhého zoznamu chorôb, ktoré trápia ľudstvo. Opačné tvrdenia sú tak považované za diskrimináciu, či porušovanie etických zásad. "Homosexuáli sú iba inej sexuálnej orientácie, to ešte neznamená, že majú prevrátené i mravnostné či ľudské hodnoty," povedala nám svoj názor sedemnásťročná študentka Jana, ktorá sa ďalej vyjadruje aj ku kombinácii homosexuál - pedagóg: "Nemajú čím ohroziť študentov, homosexualita predsa nie je nákazlivá choroba so smrteľnými následkami. Homosexuáli sú rovnocenné ľudské bytosti, ktoré majú právo a šancu žiť svoj život podľa vlastných predstáv." Príslušníci slovenskej národnosti sa k tejto téme aj dnes vyjadrujú veľmi stroho. Mnohí rodičia sa obávajú, že takto orientovaný pedagóg bude sexuálne obťažovať ich dieťa.
Nebezpečenstvo ale neprichádza z tejto strany. Za prípadne nebezpečných ľudí označujeme pedofilov. Sú známe časté prípady sexuálneho obťažovania žiačky učiteľom, no o diskriminácii mužov na školách sa doposiaľ nikde nehovorilo... Diskriminácia homosexuálov v prostredí slovenských škôl do dnešného dňa samozrejme ešte definitívne nevymizla a či v blízkej budúcnosti vymizne, to je dnes otázne. "Nepoznám žiadneho homosexuála - pedagóga, ale myslím si, že sa s nimi dá úplne normálne vychádzať," reagovala slečna, ktorá nechce byť menovaná a zároveň si myslí, že vysmievanie z inej sexuálnej orientácie je v dnešnej dobe nezmyselné. "Som zásadne proti diskriminácii homosexuálov, každý by mal dostať príležitosť pracovať vo zvolenej oblasti, ak by to neovplyvňovalo jeho pracovné výsledky. Človek je slobodný a môže sa tak voľne rozhodovať," vyslovila svoj názor štvrtáčka Eva.
Žijeme v modernom svete, v ktorom si nemôžeme zakrývať oči pred problémovými otázkami alebo si na oči klásť ružové okuliare. To sa jednoducho nedá. Diskutovať o nich by sa malo aj s mladými ľuďmi. Ich pravdivá a neskreslená informovanosť je prvoradá, lebo im pomáha vytvárať si vlastný a triezvy pohľad na svet. Je potrebné naučiť ich ako sa chrániť pred sexuálnym obťažovaním, vysvetliť im rozdiel medzi pedofíliou a homosexualitou. A tak i homosexuálne orientovaný učiteľ by mal ísť s pravdou von. Vzdelávajúci sa žiaci na základných školách či študenti stredných a vysokých škôl tak budú môcť priamo spoznať, či sexuálna orientácia ich pedagógov ovplyvňuje ich pedagogické schopnosti. Mladí ľudia nám poskytli svoje vyjadrenie aj k tejto otázke. "Musia sa naučiť rozlišovať a deliť pracovný život od súkromia. Nemyslím si ale, že by to ovplyvňovalo ich schopnosti," povedala nám študentka, ktorú dopĺňa jej kamarátka: "Nezáleží na tom, akej je kto orientácie, ale aké dosahuje výsledky. Odsúdila by spoločnosť veľmi dobrého vysokoškolského profesora, ktorý rozumie tomu, čo robí, len preto, že je homosexuál? Väčšina asi áno. Ale výborným profesorom zostane aj napriek tomu, či bude na ženy alebo na chlapov." Nami oslovení študenti sa zamysleli aj nad otázkou: Zmenil by sa tvoj vzťah k učiteľovi, resp. profesorovi, ak by si zistil(a), že je homosexuál?
"Určite nie. Myslím si dokonca, že vzťah by bol dokonca lepší, keby ma ten človek vedel o niečo obohatiť. Nerobím rozdiely medzi ľuďmi len kvôli tomu, akej sú orientácie, farby pleti... Niektorí z týchto ľudí majú bohatší duševný život ako ostatní. Spoločnosť by ich nemala odsudzovať. Mne osobne by nevadilo pracovať s človekom opačne orientovaným. Ľudia sa predsa posudzujú podľa toho, akí sú, podľa povahy a skutkov, nie podľa ich sexuálnej orientácie." Toľko Eva, ktorej názor zdieľa aj Jana: "Jednoznačne môžem prehlásiť, že by sa môj vzťah k pedagógovi nezmenil." Na margo veci tiež dodáva, že homosexuáli sú tiež iba ľudia, ktorých máme posudzovať podľa skutkov a podľa ich vzťahu k životu a na záver diskusie tiež dodáva: "Homosexuál určite nie je typ bežného človeka (v zmysle sexuality), ale napokon rozmanitosť je korením života."
Boli by sme naivní, ak by sme si mysleli, že predsudky zakorenené v slovenskom národe vymiznú zo dňa na deň. Postoje mladých ľudí však ukazujú, že Slovensko je na dobrej ceste. Diskriminácia nielen v tejto oblasti, by mu totiž na dobrom mene s určitosťou nepridala. Je potrebné pamätať hlavne na to, že ak chceme zmeniť svet, jeho zmýšľanie, musíme začať od seba.
Autor: Katarína Jureková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.