dosluhuje s 19 zamestnancami. Tí sa však už nestarajú o projektantskú činnosť, ale len o správu majetku spoločnosti, ktorá sa už vyše dvoch rokov nachádza v konkurze.
Prvýkrát sa o problémoch tejto firmy zaoberajúcej sa inžiniersko-projektantskými prácami začalo hovoriť uprostred roku 1998. Vtedy miestny manažment doslova vypudil vtedajšieho riaditeľa Mariana Sisku. Ten si po ôsmich rokoch riaditeľovania v Naftoprojekte založil vlastnú firmu Gaz & Oil s tým istým podnikateľským zameraním. Spolu s ním odišla aj väčšina pracovníkov z materskej spoločnosti. Duckého firma, ako sa zvyklo hovoriť Naftoprojektu, pretože jej tretinový podiel patril štátnemu podniku SPP a ktorá projektovala prednostne pre tento kolos, sa z tohto úderu už nespamätala.
Šesť nezávislých veriteľov Naftoprojektu podalo návrh na vyhlásenie konkurzu na firmu, ktorá im nesplácala svoje záväzky. Krajský súd v Košiciach preto rozhodol o vymenovaní predbežného správcu. Toto dočasné opatrenie malo trvať len dovtedy, kým by sa nepotvrdilo, že spoločnosť je naozaj v úpadku. Pričom táto mala možnosť v tomto období splatiť svoje záväzky voči navrhovateľom a tým sa vyhnúť vyhláseniu konkurzu. Tento stav trval tri mesiace a 6. augusta 1999 bol na majetok Naftoprojektu vyhlásený konkurz," informovala nás správkyňa konkurznej podstaty firmy Andrea Rajczyová.
Podľa nej, majitelia firmy sa vzápätí odvolali na Najvyšší súd SR a ten rozhodol o zrušení konkurzu. Koncom apríla minulého roku však kvôli opätovnému neplateniu záväzkov bol vyhlásený znova. Proces sa naťahoval až do 23. októbra roku 2000, kedy Najvyšší súd SR zastavil odvolacie konanie voči rozhodnutiu o konkurze a odvtedy je tento proces nezvratný, uviedla ďalej a dodala, že od tohto okamihu prakticky ustala základná pracovná náplň firmy. Projektovanie plynovodov či optokáblovej magistrály naprieč Slovenskom sa stalo minulosťou. Nastalo razantné prepúšťanie zamestnancov a z dvoch stoviek na začiatku tohto roku do dnešných dní zostala necelá desatina. Neviem povedať, kedy ukončíme proces konkurzu. Situácia je zložitá aj preto, že vedenie Naftoprojektu nám situáciu nijako neuľahčilo, dodala na záver A. Rajczyová.
O tom, že situácia vo firme je naozaj zložitá, svedčí aj niekoľko trestných oznámení, ktorých tieň visí nad zanikajúcou firmou už niekoľko rokov. Registrujeme asi päť podnetov. Jeden z nich bol podaný proti bývalému generálnemu riaditeľovi zo strany troch bývalých spoločníkov. Pre nedostatok dôkazov bol prípad odložený. Neskôr si úlohy vymenili a tento podnet sa dostal až na súd, povedal nám riaditeľ Okresného úradu vyšetrovania Policajného zboru František Schwartz a dodal, že na ďalších podnetoch v súčasnosti pracujú popradskí kriminalisti. Oddelenie ekonomickej kriminality má prípad v operatívnom rozpracovaní, takže nie je teraz možné k nemu podať ďalšie informácie, konštatoval pre náš denník hovorca Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Poprade Peter Ondruško. Z uvedeného je zrejmé, že sa k prípadu ešte vrátime.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.