vojenskej techniky, ktorej ukážky boli vystavené na priľahlej Grešovej ulici. Najmä inštalovanie bojového vrtuľníka Mi-24 vyvolalo skoro neriešiteľné problémy, pretože v neďalekom hoteli Dukla bola ubytovaná daviscupová výprava čílskych tenistov, ktorú skoro ráno dopravou a zmontovaním vrtuľníka na prehliadkovom stanovišti nechceli rušiť. Nakoniec predsa len Mi-24 budil nielen medzi mladými ľuďmi zaslúženú pozornosť.
Podobnú pozornosť u verejnosti budila medzi nastúpenými vybranými jednotkami útvarov posádky Prešov jednotka v dobových rovnošatách slovenského dobrovoľníckeho zboru z revolučných rokov 1848-49, ktorého prvému víťaznému stretu s cisárskymi vojskami pri Brezne pod Bradlom a prvému ozbrojenému výstupu za svoju samobytnosť v novodobej histórii slovenského národa je zasvätený aj Deň Armády SR. Tohtoročné oslavy prebiehali nielen v znamení pripomínania si uvedomelého vystúpenia predkov, ale predovšetkým v ozrejmovaní nutnosti začlenenia sa Slovenska medzi členské krajiny NATO. Táto myšlienka zaznela v prečítanom rozkaze ministra obrany, v prečítanom pozdravnom liste prezidenta a hlavného veliteľa ozbrojených síl SR Rudolfa Schustera, v príhovoroch premiéra Mikuláša Dzurindu a ministra obrany Jozefa Stanka.
"Záruky bezpečnosti vidíme v spojenectve s tými štátmi, ktoré vyznávajú demokratické princípy. Preto sa snažíme o začlenenie do NATO," povedal na slávnostnom zhromaždení premiér Dzurinda a dodal, že Slovensko síce ešte nie je členom NATO, ale správa sa ako jeho člen, pretože vyznáva podobné hodnoty ako krajiny, ktoré sú členmi aliancie. Zodpovedá tomu aj piatkové rozhodnutie vlády otvoriť náš vzdušný priestor pre vojenské dopravné lietadlá USA v prípade, že ho budú potrebovať pri zásahu proti teroristom, ktorí zosnovali teroristický útok na civilné ciele v tejto svetovej veľmoci. "Nestačí len slovne podporiť ľud USA, ale je potrebné koordinovať svoje úsilie s ďalšími štátmi v boji proti terorizmu," zvýraznil vo svojom príhovore minister obrany Jozef Stank.
Na stretnutí s novinármi po ukončení osláv bola reč aj o prebiehajúcej reforme Armády SR a novinársku obec zaujímalo, či posledné teroristické útoky, ktoré nedokázali predvídať a odvrátiť ani armáda USA a bezpečnostné zložky tohto štátu, neovplyvnia koncepciu transformovania našej armády. "Na najbližšie zasadnutie Rady obrany štátu chceme predložiť námety na prehodnotenie alebo nový pohľad cez teroristické útoky v USA na náš systém bezpečnosti a obrany, ale za tri dni sa nedá všetko zmeniť," uviedol J. Stank, ktorého doplnil náčelník Generálneho štábu Armády SR genpor. Milan Cerovský: "I napriek tomu, že terorizmus je považovaný za nevojenské ohrozenie, naša armáda v duchu zákonov má vo svojom vienku úlohy i pre takéto ohrozenie v prípade, že dosiahne určitú úroveň, kedy iné inštitúcie ako ministerstvo vnútra so svojimi silami alebo iné orgány a rezorty nebudú schopné zabezpečiť všetky potrebné kroky k obrane a ochrane obyvateľstva. Rozbehli sme celý systém preventívnych opatrení, ktorými zabezpečujeme ochranu nielen vlastných objektov, ale aj primeranú a kvalitnú ochranu všetkých miest, ktoré si bezpečnosť krajiny vyžaduje."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.