žlčník.
O unikátnej operácii, ktorá sa uskutočnila už 7. septembra, informoval až minulý týždeň v Paríži profesor Jacques Marescaux. Asi 45-minútový zákrok nesprevádzali žiadne komplikácie a 68-ročná pacientka mohla po dvoch dňoch odísť do domáceho liečenia.
Robot ZEUS od kalifornskej firmy Computer Motion, umiestnený v jednej štrasburskej klinike, bol z druhej strany Atlantiku riadený signálmi, ktoré išli cez sklené vlákna. Vďaka tomu sa meškanie obrazu za pohybmi chirurga podarilo znížiť na 150 milisekúnd.
"Kvalita obrazu na mojom monitore zodpovedala televízoru s vysokým rozlíšením," povedal Marescaux. Odborníci z France Telecom potrebovali dva a pol roka, kým dosiahli takúto kvalitu prenosu. Práve nedostatočná prenosová rýchlosť doteraz znemožňovala podobné zákroky.
Úspešná operácia na diaľku otvára v medicíne nové možnosti. Roboty by sa napríklad mohli využiť na operáciu astronautov vo vesmíre alebo ranených vojakov. Špičkoví lekári by mohli operovať svojich pacientov na celom svete bez toho, aby za nimi museli cestovať.
Lekári nazvali zákrok Operácia Lindbergh na počesť Američana Charlesa Lindenbergha, ktorý ako prvý preletel sám Atlantický oceán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.