Washington/Islamabad/Taškent/Teherán/
Cannes (TASR) - Americký prezident George W. Bush v sobotu vo svojom pravidelnom rozhlasovom príhovore ubezpečil svojich krajanov, že žiadny terorista nemôže zmeniť osud Ameriky.
Prezident povedal, že napriek šoku z minulotýždňových atentátov sa už črtajú v americkej ekonomike náznaky obnovy. Teroristi, ktorí napadli Spojené štáty 11. septembra, mierili na našu ekonomiku rovnako ako na našich spoluobčanov. Podarilo sa im napadnúť symbol americkej prosperity, ale už nie jeho zdroj. Bohatstvo našej krajiny nie je v skle a oceli, ale v talente, v práci a v podnikateľskom duchu nášho ľudu. A tieto vlastnosti zostali také silné, aké boli aj pred dvoma týždňami, povedal Bush. Americký prezident trávil víkend vo vidieckom sídle amerických prezidentov v Camp Davide, kde pokračoval so svojimi spolupracovníkmi v prípravách na americkú odvetu.
Bush oznámil, že už prijal opatrenia, ktoré výrazne obmedzia negatívny dopad minulotýždňových útokov na ekonomiku, a spolu s Kongresom pracuje na tom, aby sa rýchlo vzchopili predovšetkým najviac zasiahnuté hospodárske odvetvia. Americká vláda vypísala odmenu 25 miliónov dolárov za informácie o organizátoroch atentátov na New York a Washington.
Vyplýva to z rozpisu sumy 40 miliárd dolárov určených na okamžitú pomoc pri odstraňovaní následkov atentátov, o ktorých rozhodol americký Kongres, zaslaného rozpočtovým úradom. Informovala o tom včera americká televízna stanica CNN. Z uvedenej sumy je určených 50 miliónov dolárov pre americké ministerstvo zahraničných vecí. Z toho polovica je určená na odmenu za informácie o organizátoroch teroristických útokov a druhá polovica na zlepšenie komunikácie medzi veľvyslanectvami a centrálou a prípadnú núdzovú evakuáciu diplomatov. Desiatky miliárd dolárov Kongres uvoľnil na záchranné a uvoľňovacie práce, pomoc pozostalým atentátov a bezpečnostné opatrenia.
Pakistan v sobotu znovu požiadal afganské vládnuce hnutie Taliban, aby zvážilo ťažkú situáciu v súvislosti s hroziacim útokom USA. Dúfame, že Taliban zváži ťažkú situáciu a tiež znovu zváži možnosť, ako vyhovieť požiadavkám Bezpečnostnej rady OSN, ktoré BR OSN Afganistanu uložila ešte pred 11. septembrom, povedal na tlačovej konferencii hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí Riaz Mohammad Chán.
Na jednom vojenskom letisku v Uzbekistane sa nachádzajú americké vojenské lietadlá. Informoval o tom uzbecký vojenský zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Uzbekistan je bývalá sovietska republika a susedí s Afganistanom. Tento zdroj uviedol, že lietadlá s vybavením pre prieskum sa nachádzajú na vojenskom letisku Tuzel asi 15 kilometrov od Taškentu. Nie je známy počet ani dátum rozmiestnenia lietadiel na území Uzbekistanu. Afganská protitalibanská opozícia Severná aliancia dementovala informácie, podľa ktorých vodca teroristov Usáma bin Ládin opustil Afganistan. "Usáma bin Ládin je ešte stále v Afganistane a nie je možné, aby on a ďalších 1 000 príslušníkov jeho organizácie opustili krajinu," vyhlásil pre médiá v iránskom Teheráne člen Severnej aliancie Mohamed Cheyrchah.
Traja bratia Usámu bin Ládina sa minulý víkend stretli vo francúzskom Cannes, aby posúdili následky teroristických útokov v USA. Na krízovej schôdzke sa stretli Jislám Binládin (51), žijúci od roku 1973 vo Švajčiarsku, Mohammad bin Ládin (54) a Ibrahím bin Ládin (43). Hovorili o rizikách a možných represívnych dopadoch na financie a záujmy rodiny bin Ládinovcov.
Časť rodinného klanu, ktorá sa oficiálne zriekla Usámu bin Ládina, vlastní od roku 1997 vilu na vrchu miliardárov nad mestom Cannes. Podľa policajných zdrojov, inak zvyčajne neobývaná vila sa stala miestom, do ktorého prichádzajú návštevy členov rodiny. Muhammad bin Ládin, ktorý do Cannes priletel na súkromnom lietadle z Paríža, údajne 16. septembra odletel smerom do Egypta. Jislám Binládin - ktorý trvá na tom, aby sa jeho meno písalo týmto pravopisom - odsúdil teroristické útoky z 11. septembra v amerických mestách New York a Washington. "Veľmi trpí" tým, že je príbuzným Usámu bin Ládina, uviedol.
Militantní moslimovia plánujú atentát na pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa. Moslimovia sa týmto činom chcú Mušarráfovi pomstiť za jeho podporu príprav USA na prípadný útok proti susednému Afganistanu, kde sa má skrývať saudskoarabský terorista Usáma bin Ládin. Prezidentovi, ktorý je súčasne aj najvyšším veliteľom pakistanskej armády, odporučili z bezpečnostných dôvodov obmedziť jeho vystúpenia na verejnosti.
Bojovníci protalibanskej islamskej skupiny pochodujú k pakistansko-afganským hraniciam, aby odrazili prípadnú americkú inváziu. Táto sunnitská skupina oznámila, že svojich mudžahídov vyšle tiež k pakistanským leteckým základniam, aby sa pokúsili zabrániť USA využívať tieto zariadenia. Pakistanskí vojaci sa zase posilňujú svoje jednotky na spoločných hraniciach s Afganistanom a zastavujú všetkých Afgancov bez dokladov, ktorých nevpúšťajú na územie Pakistanu.
Saudskoarabský terorista Usáma bin Ládin je nezvestný. Uviedla to včera afganská agentúra AIP v Islamabade s odvolaním sa na zdroje Talibanu. Podľa AIP sa predstavitelia Talibanu snažili doručiť bin Ládinovi edikt islamských duchovných, aby opustil krajinu, nevedia však zistiť miesto jeho pobytu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.