klame zrak. V čistom som dostala 3 800 korún. Za nadčasy som nielenže nedostala ani korunu, ale hodiny navyše som ani len nemala na páske. Keby som išla na podporu, dostanem viac. Platia nás od obratu. Ako však máme vykazovať obraty, keď nemáme dostatočný sortiment? Kvôli neplateniu faktúr sme nemali kurčatá, sirupy či kolu. A to viete, že naša práca nie je nijak jednoduchá. Byť na nohách od rána od šiestej neraz až do večera do ôsmej, to nie je žiadna sranda," vyrozprávala sa nám jedna z pracovníčok Jednoty v Košiciach, ktorá z pochopiteľných dôvodov o stratu hoci aj tak slabo plateného miesta nechcela byť menovaná.
Čo na tieto slová hovorí predseda Spotrebného družstva Jednota Ing. Miroslav Suchánek (na snímke)?
Tvrdí, že jednoducho inú možnosť nemali, ako zaviesť podielové mzdy. Teda zamestnanci dostávajú výplaty v závislosti od výšky tržieb za ten - ktorý mesiac a nie podľa odpracovaných hodín. Na našu otázku, či pri výpadkoch sortimentu je možné dosahovať vysoké tržby, poznamenal, že sem tam sa podobné problémy vyskytnú, ale on v tom nevidí koreň problému.
"Viem, že podielová mzda môže byť nepríjemná pri poklese obratu. Ak v niektorej z prevádzok majú nízke tržby, musia vedúci prehodnotiť, či neznížia počet zamestnancov, aby sa mzdy zvýšili."
Podľa slov našej čitateľky to ale v prípade ich prevádzky možné nie je. Už teraz vraj majú problém, keď niekto vypadne. Predajňu nemá potom kto strážiť, čo hrozí možným rozkrádaním tovaru a následným mankom.
"Oni to môžu tak interpretovať, faktom ale ostáva, že ak prevádzka vykazuje polovičný obrat, mala by znížiť počet zamestnancov."
Zaujímali sme sa, prečo nie sú preplácané aj nadčasy.
"Nadčasom sa podľa Zákonníka práce rozumie len tá práca, ktorú nariadi nadriadený. Ak niekto ochorie a musí ho nahradiť iný zamestnanec, ten chorý dostáva nemocenské dávky, nie je zainteresovaný na obrate a zisk podľa tržieb si teda delí menej zamestnancov. Takže nadčasy sa takýmto spôsobom premietnu do miezd. My predpokladáme optimálny obrat na jedného zamestnanca na úrovni zhruba 250 až 300 tisíc korún. Viete, aj u nás v Považskej Bystrici sa najskôr ľudia k podielovej mzde stavali odmietavo a zo začiatku to tiež nešlo ľahko. Teraz si však na nový systém zvykli, zvýšil sa maloobchodný predaj a oni to aj pocítili na svojich výplatných páskach. V Košiciach boli možno zvyknutí na iný systém, ale teraz platia takéto pravidlá."
Podľa M. Sucháneka má Jednota potenciál na to, aby zvyšovala svoj predaj, pretože a poukázal pritom aj na nedávne prieskumy, sú napríklad v Košiciach najlacnejší v porovnaní s inými obchodnými sieťami.
Vyjadrenia predsedu Jednoty Považská Bystrica majú z jeho uhla pohľadu určite logiku a opodstatnenosť, nič to ale nemení na tom, že za ťažkú celomesačnú drinu dostali zamestnanci v Ťahanovciach mzdu, za ktorú by nešla robiť drvivá väčšina z nás. Sú dve cesty ostať a pustiť sa do neistého boja o priazeň zákazníka za takých podmienok, aké sú, alebo jednoducho dať výpoveď a odísť. Otázka znie ale kam?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.