pomerne slušnú cenu? Medzi akademickou obcou však nie je žiadnym tajomstvom, že sa s miestami na internátoch môže výhodne obchodovať. A to celkom jednoducho. Stačí, ak niektorí podnikavejší jedinci svoju legálne pridelenú posteľ 'prenajmú' inému záujemcovi za určitú finančnú čiastku, samozrejme, v hotovosti. Veď prespať kvôli takémuto ľahkému zárobku sa dá potom už hocikde - či už načierno u kamaráta alebo frajerky alebo za pár korún niekde u príbuzných.
V Bratislave je kurz za internátnu posteľ 10 až 20-tisíc korún,a to na celý školský rok. Medzi šikovných podnikavcov patria prváci, ktorých prijali aspoň na dve vysoké školy a pokiaľ spĺňajú určité podmienky, majú nárok i na miesta v dvoch rôznych internátoch. Takto sa jedna posteľ stáva výhodným obchodným artiklom aspoň do chvíle, kým vedenie internátu takémuto študentovi neklepne po prstoch. Sankcie sa oproti doterajšiemu vylúčeniu z internátu v súčasnosti rozšírili aj o vylúčenie zo školy.
Košice tiež patria medzi študentské mestá, o čom svedčí i množstvo študentských domovov. Dopyt po miestach v nich je však oveľa vyšší ako ponuka. Preto si vedenia internátov vypracovali vlastné kritériá na prijatie uchádzačov v podobe domových poriadkov.
Technická univerzita ako zariadenie s najvyšším počtom študentov poskytuje ubytovanie v piatich študentských domovoch v Košiciach a v dvoch v Prešove. Ich kapacita je 4700 postelí. Hlavným kritériom pre ubytovanie študenta je vzdialenosť jeho bydliska od fakulty, ktorá musí byť najmenej 80 kilometrov. "Vypracovali sme tzv. bodové ohodnotenie, pričom jeden kilometer znamená jeden bod. Maximálny počet bodov, potrebný na ubytovanie v študentskom domove, je 100 bodov. Máme aj určité výnimky, napríklad pre študentov 5. ročníkov, ktorí môžu, ak im nevychádzajú body za kilometre, dostať od nás 50 bodov. Podobne je to aj u členov senátu a študentských rád," informoval nás riaditeľ Študenstkých domovov TU Ing. Kamil Podolan. Ako dodal, o kupčení s posteľami v súčasnosti informácie nemá. "Spomínam si na jeden prípad z minulosti, keď študent z právnickej fakulty nedostal internát, ale keďže bol prijatý aj na stavebnú fakultu, zapísal sa na internát u nás. Do školy však nechodil, a tak bol z internátu vylúčený."
To je aj spôsob, akým sa odhalí prípadný 'obchodník' s posteľou. Fakulta totiž po čase nahlási vedeniu študentského domova, že študent má absenciu na cvičeniach, prípadne na skúškach. Na internáte sa potom zistí, že dotyčný študent je síce prihlásený na ubytovanie, avšak v jeho posteli spí niekto úplne iný. "Takto sa však v pohode môže prežiť prvý semester," netajil sa vynachádzavosťou študentov Ing. Podolan. Čo sa týka zahraničných študentov, s tými na internátoch podľa slov riaditeľa problémy nie sú. Ešte sa nestalo, aby bol nejaký vylúčený pre nedodržanie domového poriadku.
Druhým kapacitne najväčším domovom pre vysokoškolských študentov je komplex UPJŠ na Medickej ulici, ktorý môže prichýliť 1442 záujemcov. Navyše, je pre nich k dispozícii i 120 prísteliek.
Ako nás informoval riaditeľ tohto študentského domova Ing. Ján Pitlanič, podľa tunajšieho domového poriadku môže sa u adepta na miesto v internáte prihliadať nielen na počet kilometrov od bydliska, ale i na jeho zdravotný stav prípadne iné sociálne aspekty. "Čím je však záujem vyšší, tým predlžujeme aj vzdialenosť," dodal riaditeľ. Rovnako ako jeho kolega z TU ani Ing. Pitlanič nemá informácie o predaji internátnych postelí. "Podobné reči sa, samozrejme, šíria, ale nič konkrétne sa zatiaľ nedokázalo. U nás to, navyše, považujem za neuskutočniteľné aj z toho dôvodu, že profesie, ktoré sa na UPJŠ študujú, sú preferované. Som si istý, že každý študent medicíny, práva, prírodných vied či verejnej správy, chce svoje štúdium aj dokončiť a nebudú kvôli niečomu podobnému riskovať vylúčenie."
Úprimnejšie slová, ktoré isté kupčenie s miestami na internátoch pripustili aj v Košiciach, zazneli z úst riaditeľa Študentského domova a jedálne UVL Cesta pod Hradovou. "Stalo sa to asi pred 6 rokmi, keď otecko istej dievčiny, ktorý mal 'širšie lakte', vybavil svojej dcérke internát aj u nás i na Technickej univerzite. To druhé miesto, samozrejme, predal. Keď sme na to prišli, dievča bolo z internátu vylúčené. Minulý školský rok som mal zase echo, že internát dostal chlapec z neďalekej obce, ktorý ho vôbec nepotreboval a že ho využíva niekto úplne iný. Nič sa však nedokázalo," povedal nám Mgr. Juraj Rusnák. Ako dodal, v študentských domovoch navyše existuje akési študentské samostráženie postelí, najmä u tých, ktorí sú zďaleka. "Takíto študenti nedovolia, aby sa robili podobné obchody."
Kapacita študentského domova UVL je 870 postelí. Tento stav vedenie internátu oproti projektovanému počtu 800 dosiahlo zriadením 40 trojposteľových izieb. "Boli sme nútení tak urobiť najmä kvôli zahraničným študentom, ktorým, keďže sú pre nás i pre školu finančne zaujímaví, sme zariadili komfort v podobe jednoposteľových izieb. Rovnako sólo bývajú aj ašpiranti na doktorát," uviedol Mgr. Rusnák.
Ako dodal, v tomto školskom roku je kapacita pre slovenských študentov 750 postelí a doteraz majú ubytovaných asi 580 študentov. Keďže ponuka je v tomto prípade väčšia ako dopyt, vedenie univerzity rozhodlo, že umiestnia každého záujmecu s bydliskom nad 15 kilometrov.
Autor: Valeria Holinková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.