Mikulášom Dzurindom. Novinárske otázky smerovali na najaktuálnejšie problémy armády spojené s jej transformáciou. Tá musí reagovať aj na možnosť podobných teroristických útokov, aké 11. septembra zasiahli USA. Návrhy na prehodnotenie reformy Armády SR v tomto duchu budú predložené na zasadnutie Rady obrany štátu 2. októbra.
Zatiaľ Slovensko uvoľnilo svoj vzdušný priestor pre vojenské dopravné lietadlá USA v prípade zásahu proti teroristom. „V tomto prípade ide hlavne o informácie a o diplomatickú pomoc, potom môže ísť o otvorenie vzdušného priestoru, o poskytnutie v prípade potreby našej leteckej infraštruktúry. Až potom by mohlo prísť do úvahy nasadenie špeciálnych jednotiek pre ochranu napríklad našich úradov v zahraničí. Prvé tri etapy spolupráce už prebiehajú," informoval minister obrany Jozef Stank. Veliteľ vzdušných síl Armády SR genmjr. Jozef Dunaj podotkol, že v pohotovosti je stále jedna stíhačka, ktorá je pripravená do štyroch minút zasiahnuť stanovený cieľ.
Súčasťou transformácie Armády SR je aj jej profesionalizácia a redukcia jej početného stavu. V modeli 2010 sa počíta s asi 23 tisícami príslušníkov armády a v roku 206 by malo dôjsť k jej plnej profesionalizácii. „Z tohoto hľadiska to bude úplne iná armáda. Nebude to súčasná armáda so zníženým stavom, ale armáda na kvalitatívne inej úrovni," vyjadril sa J. Stank. Súčasťou transformácie armády bude aj jej prezbrojenie. Už dávnejšie predstavitelia NATO upozorňovali našich vojenských činiteľov, že naša armáda pre súčasné potreby je príliš ťažkopádna. V budúcnosti by potrebovala skôr ľahšiu výzbroj.
Prekážkou je však slabá výkonnosť našej ekonomiky, ktorá neposkytuje dostatok finančných zdrojov na potrebné kroky v reforme armády. „Keď sme si všetko spočítali, aby sme tieto slová naplnili po jednotlivých krokoch obsahom, tak nám vyšlo, že nám nebude stačiť interval do roku 2010, ale budeme ho musieť posunúť až do roku 2015," podotkol J. Stank. Je to tak aj preto, že finančné zabezpečenie týchto úloh nie vždy bolo docenené.
V budúcoročnom rozpočte armáda prvýkrát dostane viac ako 20 miliárd korún. Podľa vyjadrenia ministra obrany zhruba 50 percent pôjde na personálne zabezpečenie armády. Veľká čiastka sa vyčlení na výcvik a 2,7 miliardy korún pôjde na zabezpečenie úloh programu prípravy na vstup do NATO. V budúcich rokoch sa ráta, že 25 percent z pridelených prostriedkov armáda pôjde na modernizáciu. Armáda musí niečo urobiť aj so zatraktívnením pôsobenia profesionálov v jej radoch na úrovni vojak a poddôstojník. V tomto roku je stanovená úloha prijať do armády 1 600 profesionálov a v budúcnosti by sa ich počet mal pohybovať okolo dvoch tisíc ročne. Lenže ani v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti veľký záujem o profesionálne pôsobenie v armáde nie je. Je to dané aj finančným ohodnotením. Uvedomujú si to aj armádni a vládni činitelia, preto sa bude viac využívať existujúci priestor, ktorý dáva súčasná legislatíva. Druhým krokom bude zapojenie finančne atraktívnych zahraničných misií do kariérneho rastu vojakov. „A budeme sa musieť znova pozrieť na spôsob odmeňovania vojakov. Problém skutočnej profesionalizácie armády vyriešime len zásadným zatraktívnením tohoto povolania vo vzťahu k iným zrovnateľným civilným povolaniam," vyjadril názor minister obrany Jozef Stank.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.