Známy profesor výživy Walter Willett z Harvardu tvrdí, že Slováci sa stravujú ako Američania pred 50 rokmi.
O zdravej výžive počujú naši ľudia tak často, že sa im už môže prejedať. Za posledných 40 rokov zažili toľko teórií o používaní tukov, že poniektorí už neveria, či propagovanie rastlinných tukov zase nevystrieda nejaká nová teória. Sem-tam médiami totiž prejde správa, že masť ani maslo nie sú také škodlivé, ako sa tvrdilo.
Profesor výživy Walter Willett z Harvardskej univerzity je v tomto nekompromisný: „Zásadný obrat vedcov k propagovaniu masla či masti už nemožno očakávať."
Tzv. lipidová hypotéza, ktorá hovorí o škodlivom vplyve nasýtených mastných kyselín na vznik srdcovocievnych chorôb už nie je hypotéza, ale takmer dôkaz. „Nahradením živočíšnych a stužených tukov rastlinným olejom možno dosiahnuť až 50-percentné zníženie rizika chorôb srdca a jej následkov napríklad infarkt myokardu."
On sám si chlieb nenatiera dokonca ani margarínmi, ale kvapká olejom. Urobil tak aj prednedávnom v Bratislave, keď mu čašník ako predjedlo doniesol na chlieb cesnakovú nátierku. Vypýtal si radšej panenský olivový olej.
Podľa epidemiologických a štatistických údajov je zloženie stravy na Slovensku podobné zloženiu stravy v USA z roku 1950 veľký podiel tukov, jednoduchých sacharidov, nadmerný prívod cholesterolu a soli, nedostatok ovocia, zeleniny.
„To všetko sa však dá zmeniť a prináša to pozitívne výsledky na zdravotnom stave populácie," tvrdí Willet. A odporúča: Jedzte optimálne množstvo červeného mäsa.
Koľko teda podľa neho treba jesť bravčového, hovädzieho či zveriny? „Nula gramov. Ak si ho však dáte dva razy do týždňa, je to ešte v norme," dodáva.
Autor: uj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.