ukončeným vysokoškolským vzdelaním. Najviac je inžinierov, nechýbajú však ani učitelia.
Potvrdila to MUDr. Mária Martinove z Odborného liečebného ústavu psychiatrického na Prednej Hore. "Obyčajne máme na oddelení jedného závislého lekára. Momentálne sa z alkoholizmu v kombinácii s inými drogami liečia naraz štyria," informovala M. Martinove. Na otázku, či za spomínanú skutočnosť môže fakt, že lekári majú v porovnaní s ostatnými pacientmi uľahčený prístup k liekom, odpovedala: "Uznávam, že vzhľadom na ich povolanie môžu alkohol s liekmi kombinovať podstatne ľahšie, než iní. Avšak dôležitú úlohu zohráva súčasný systém, ktorý nedovoľuje pracovať pod vplyvom drog. Nároky na pracovníka dnes konzumáciu alkoholu netolerujú. Problém sa už nevykrýva hospitalizáciou napríklad na internom oddelení s údajnými vredmi na žalúdku. Jednoducho je nutné liečenie," uviedla M. Martinove.
V ústave sa v posledných mesiacoch predĺžila čakacia doba na liečenie. Závislí od tvrdých drog čakajú na umiestnenie tri mesiace a dlhšie, alkoholici mesiac. V súčasnosti je z 200 lôžok obsadených 160, z toho 52 lôžok je rezervovaných pre alkoholikov a 20 pre narkomanov. Ako však povedala M. Martinove, pri súčasnej potrebe a záujme by teoreticky potrebovali viac miest. "Práca s narkomanmi má svoje špecifiká a na personál kladie vysoké nároky. Tu nestačí denná osemhodinová terapia. Pri možnosti viacerých lôžok by sme zrejme nutne potrebovali posilniť aj náš tím," konštatovala M. Martinove.
Priemerný vek pacientov sa už dlhodobo pohybuje medzi 20. a 22. rokom. V dôsledku nesterilnej aplikácie drog do žíl enormne stúpol výskyt hepatitídy typu C. Podľa M. Martinove je ňou postihnutý takmer každý narkoman. V poslednej dobe sa preliečení narkomani vo veľkom počte vracajú do ústavu na takzvanú posilovaciu liečbu. "Abstinujúci narkomani sa o pár mesiacov vrátia so závislosťou na alkohole. Jednoducho hľadajú menšie zlo. To však netolerujeme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.