ustálila na úrovni 18,39 percent. Napriek tomu, že v niektorých iných okresoch je nezamestnanosť o viac ako desať percent vyššia, starostovia a primátori miest a obcí Popradského okresu na nedávnom spoločnom stretnutí vyjadrili nespokojnosť s niektorými aspektmi verejnoprospešných prác (VPP), ktoré majú eliminovať nečinnosť dlhodobo nezamestnaných ľudí.
"Samosprávy žiadajú rozšírenie okruhu zamestnávateľov v rámci VPP. Na schôdzi správneho výboru Krajského úradu práce v Prešove som to jasne deklaroval, že by rady týchto zamestnávateľov mohli rozšíriť napríklad aj Slovenská správa ciest, či vodohospodársky podnik Povodie Bodrogu a Hornádu," konštatoval prednosta Okresného úradu v Poprade Milan Baran.
Viacerí starostovia obcí v regióne nás totiž upozornili na to, že obce zamestnávajú ľudí na VPP, ktorí nepracujú len na zveľaďovaní rodnej hrudy, ale prekopávajú tiež napríklad odvodňovacie kanály popri štátnych cestách a upravujú korytá riek patriace do správy spomenutého vodohospodárskeho závodu. I keď by vlastne mohli fungovať ako verejnoprospešné sily v rámci týchto štruktúr, ich dočasným zamestnávateľom sú obce. "Nechceme, aby nárok na lacnú pracovnú silu, ktorou pracovníci v rámci VPP nesporne sú, získali podnikateľské subjekty. Určite by sa tým narušila voľná súťaž na trhu. My len chceme rozšíriť počet zamestnávateľov vépépéčkárov o tie subjekty, ktoré nie sú podnikateľskými v pravom slovazmysle," uviedol ďalej okresný prednosta.
Problém má však niekoľko rovín. "Dlhodobo nezamestnaní, hlavne tí, čo sú v evidencii dlhšie ako 48 mesiacov, sú starší ako 40 rokov a majú len základné vzdelanie, obyčajne už stratili všetky svoje pracovné návyky. Značná časť z nich už vzhľadom na dlhoročné poberanie dávok sociálnej pomoci ani nemá záujem o robotu a už vôbec nie o verejnoprospešné práce. Problém je však v tom, že úrady práce majú záujem, aby sa ako prví zamestnali práve títo ľudia," konštatovala riaditeľka Okresného úradu práce v Poprade Anna Mikulovská. Podľa nej, východiskom je zmena zákona o zamestnanosti, ktorým by sa mal rozšíriť počet zamestnávateľov dlhodobo nezamestnaných ľudí aj o subjekty v poľnohospodárskej sfére, lesnom hospodárstve, prípadne aj v štátnej správe.
Ako uviedla na záver, tohto roku bolo v Popradskom okrese vytvorených spolu 1208 pracovných miest v rámci VPP pre dlhodobo nezamestnaných. Ďalším 170 pracovným dohodám uzatvoreným vlani sa predlžovala platnosť aj do roku 2001. Paradoxom doby je skutočnosť, že k zvýšeniu počtu pracovníkov na VPP do značnej miery prispeli letné povodne pod Tatrami. Len obciach Štrba a Lučivná sa likvidáciou škôd zaoberá spolu 101 pracovníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.