dostáva na kritickú hranicu.
"Neuveriteľné sucho po skončení žatvy nedovolilo vyjsť do polí technike s pluhmi. Po suchu prišli mokré dni a noci, ktoré trvajú dodnes. Pôda je rozbahnená do veľkej hĺbky a prší stále. Osev ozimného jačmeňa, ozimnej pšenice, raže a tritikale je ohrozený na najvyššiu možnú mieru. V pôde je len dvadsať percent ozimín. Dažde hatia aj zber kukurice na siláž. Ostáva nám len veriť, že predpokladané priaznivé dni prídu a bude ešte čas na zlikvidovanie jesenného manka," povedal nám na okraj tohtoročnej jesennej poveternostnej anomálie Emil Čerevka, odborný pracovník Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR v Humennom. Premenené na drobné to znamená, že z plánovaných 5 279 hektárov ozimín zasiali iba 1 081. Zato repku olejnatú sa podarilo dostať do zeme včas. Zasiali ju na 1 580 hektárov v agrotechnickom termíne.
Poľnohospodári Agrodružstva Rokytov, ktorí "gazdujú" na poliach v údolí riečky Výrava sa tiež nevyhli nástrahám tohtoročnej jesene. "Už niekoľko dní u nás prší. Zem je rozmočená, ale naorané máme dosť. Keď sa počasie umúdri, sme schopní zasiať plánované výmery ozimín. Len čo situácia dovolí, vychádzame na pole a pracujeme až do tmy. Tak tomu bolo v uplynulú sobotu a v nedeľu," povedal nám Štefan Mríz, predseda Agrodružstva Rokytov. Stihli zasiať len 20 hektárov ozimného jačmeňa a 20 ozimnej raži. Na stodvadsaťhektárovú výmeru ozimnej pšenice zatiaľ nevkročili. Repku olejnatú majú v zemi na celej štyridsaťhektárovej výmere. Aj napriek ťažkým podmienkam zobrali polovicu kukurice na siláž.
Len o niekoľko desiatok kilometrov južnejši sa rozprestiera chotár firmy Agroluk, s. r. o., Kamenica nad Cirochou. Ani geografická vzdialenosť neurobila prelom vo vývoji počasia. Aj tu zapadá do regionálneho štandardu a pôsobí negatívne proti snahám poľohospodárov."Vytrvalé dažde narušili priebeh jesenných prác spoločnosti. Zasiali sme repku olejnatú na 150 a ozimnú raž na 30 hektároch. Na ozimnú pšenicu máme pripravenú 200-hektárovú výmeru, ale zatiaľ sme nezačali so sejbou. Ak sa splnia predpovede meteorológov a v druhej polovici týždňa sa vyčasí, sme pripravení okamžite vyraziť do poľa. Som presvedčený, že agrotechnický termín na sejbu pšenice dodržíme. Šťastnú ruku sme mali so zberom kukurice, ktorý sme ukončili v posledný augustový deň," reálne hodnotí súčasnú situáciu Ladislav Lukáč, riaditeľ spoločnosti Agroluk Kamenica nad Cirochou.
Optimálny termín na sejbu je do piateho októbra i niekoľko dní neskôr. Hornozemplínski poľnohospodári veria, že sa im základy budúcoročnej rody podarí pripraviť navzdory prírode včas a kvalitne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.