či je tento návrh ministra správny alebo nie, rezonujú. Na jednej strane stojí cirkevná obec, ktorá sa zavedeniu jogy na školách bráni, na druhej strane ministerstvo, ktoré v joge žiadne nebezpečenstvo nevidí. Faktom je, že mnohé veci sú dnes pre školy oveľa škodlivejšie ako joga.
Štatistiky hovoria, že až 30 percent detí na prvom stupni základných škôl a takmer 60 na druhom trpí chybným držaním tela. Fyzický a duchovný rozmer jogy si však každý vysvetľuje po svojom. "Cirkev sa v istom zmysle snažila rozhodovať za všetkých rodičov. My sme im chceli ponúknuť možnosť výberu - ak chcú, aby svoje deti prihlásili na jogové cvičenia a ak nechcú, aby to neurobili. Cirkev si zobrala na seba právo a akoby povedala - nie, nebudete mať možnosť výberu. My sme povedali -dobre, ak sú výhrady k nositeľom tohto projektu, tak tento konkrétny projekt stiahnime. Ale ako iste viete, pracuje komisia, ktorá znovu posúdi, aké možnosti by sme mohli našim deťom na zlepšenie zdravotného stavu ponúknuť a jogové cvičenia ostávajú stále jednou z tých možností," povedal pre Spišský denník pri poslednej minulotýždňovej návšteve Levoče minister školstva SR Milan Ftáčnik.
Podľa jeho slov oslobodia projekt od výhrad, ale pozornosť budú sústrediť na fyzickú stránku - teda na to, čo môže deťom pomôcť. "Myslím, že niektoré záležitosti boli aj v médiách zle pochopené. Joga nemá byť zavedená do škôl ako povinná, ale faktom je, že joga tu je, bola a bude. Aj v školách. Keďže si myslím, že školy majú byť apolitické, nečudujem sa, že cirkev program Rast kritizuje. Mal som možnosť oboznámiť sa s ním a naozaj tam čosi ideologické je. Som za relaxačné cvičenia, joga v školách bežne existovala a nie je ničím novým, ale uvedený program zvádza naozaj k niečomu ideologickému," povedal jeden z riaditeľov základných škôl v Spišskej Novej Vsi, ktorý nechcel byť menovaný.
Riaditeľka Základnej školy na Komenského ulici v Smižanoch RNDr. Jana Vozárová je toho názoru, že celý problém okolo jogy je zbytočne veľkou, nafúknutou bublinou. "Je to storočná, životom overená záležitosť. Aj v našej škole sa jogové prvky v cvičeniach využívajú už roky, aj keď nefigurujú pod hlavičkou jogy. Polemika, ktorá vznikla, je diskutabilná. Ja som však presvedčená, že s náboženstvom to nič spoločné nemá a že tu nejde o duchovné ovplyvňovanie, ale o relax. V tejto škole navštevuje náboženstvo 98 percent detí a nemyslím si, že ak sú doma k takejto výchove vedení, že ich môže joga v tomto smere ovplyvniť," konštatuje J. Vozárová.
O názor na diskutovanú tému sme požiadali aj jedného z rodičov. "Myslím si, že kto na jogu chodiť chce, nech na ňu chodí. Nemala by však byť zavedená do škôl povinne, ale tak, ako mnoho iných záujmových krúžkov. Inak si myslím, že joga ako relaxačné cvičenia nie je zlá, ale ak sa jej chce človek venovať s istou pravidelnosťou a do hĺbky, možnosť duchovného vplyvu tu je. Nie som za to, aby tu joga takýmto spôsobom fungovala a zrejme to nie je v týchto podmienkach ani nutné," tvrdí Mária Kamenická, ktorá pracuje ako učiteľka a v súčasnosti má dve školopovinné deti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.