postupe pri reštrukturalizácii mestského dlhu vo výške 2,12 miliardy korún v súvislosti s pripravovaným odpredajom mestských lesov štátu boli najdôležitejšími témami včerajšieho stretnutia primátora so starostami mestských častí v Košiciach.
"Pokiaľ ide o mestské lesy, tento týždeň by sa mal ukončiť proces prípravy potrebných podkladov na úrovni ministerstva pôdohospodárstva, budúci týždeň by to malo ísť do vedenia ministerstva financií a následne do programu zasadnutia vlády. Dúfam, že sa tak stane v októbri. Potom zvolám mimoriadne rokovanie mestského zastupiteľstva, na ktorom sa rozhodneme podľa výsledku vo vláde, ako ďalej v reštrukturalizácií v spolupráci s Prvou komunálnou bankou," informoval nás Z. Trebuľa.
Druhé mimoriadne zastupiteľstvo sa primátor chystá zvolať špeciálne ku pripravovanému Všeobecno-záväznému nariadeniu o odpadoch, ktorým mesto zareaguje na nový zákon o odpadoch.
"V polovici októbra sa v Košiciach má uskutočniť za účastí zástupcov ministerstiev financií a životného prostredia, ZMOSu, miest združených v K8 veľké rokovanie k tarife, to znamená ku výške poplatkov. VZN ako také je v pracovnej verzii už pripravené s tým, že budeme ešte čakať aj na reakciu starostov. Tento týždeň si urobia vlastnú poradu k jednotlivým bodom a vygenerujú z toho nejaký výstup pre nás vo vedení mesta."
Na otázku, aké dôsledky vyplynú z nového VZN o odpadoch pre bežných občanov, či budú platiť viac, primátor odpovedal:
"V prvom rade by mal nastať v oblasti odpadov a životného prostredia poriadok. Bude to ešte chvíľu trvať. O cifrách nebudem zatiaľ hovoriť, budú ešte predmetom mnohých diskusií. V Bratislave boli návrhy cien mimoriadne vysoké. Je tu tendencia dohodnúť sa, aby v rámci Slovenska boli ceny približne rovnaké, aby rozdiely medzi jednotlivými mestami neboli nejaké výrazné. Samozrejme, že všetko závisí od toho, akým spôsobom sa likviduje odpad. Je to rozdiel, keď sa likviduje v spaľovni, alebo keď sa ukladá na skládkach. Nepoviem ani, či to bude drahšie. Po 11. októbri, keď sa v Košiciach stretnú všetci zainteresovaní, budeme múdrejší. V novembri zvolám zastupiteľstvo, takže občania sa všetko včas dozvedia."
V súvislosti so schválením kompetenčného zákona sa starostovia s vedením mesta včera dohodli na vytvorení troch komisií, ktoré budú zárukou plynulého prechodu nových právomocí z okresných úradov na samosprávu.
"Jedna komisia bude riešiť právny stav vecí, druhá ekonomiku, tretia logistiku, to znamená počty pracovníkov a materiálno-technické zabezpečenie. Teraz je potrebné, aby sa schválený zákon aj s pozmeňujúcimi návrhmi načítal, lebo zatiaľ nie je k dispozícii ani na internete. Vo väzbe na to bude parlament schvaľovať ďalšie zákony, a to zákon o rozpočtových pravidlách na budúci rok, ktorý je veľmi dôležitý, zákon o majetku obcí. Do konca roka budeme musieť novelizovať Štatút mesta, pričom si musíme prerozdeliť kompetencie medzi mesto a mestské časti. Už dnes je zrejmé, že v oblasti výkonu agendy matriky sa vrátime do systému 80.-tych rokov, opäť začne fungovať päť matričných obvodov v rámci mesta a to Juh, Sever, Východ, Západ a Šaca."
Primátor Zdenko Trebuľa predpokladá, že počet pracovníkov na magistráte sa v súvislosti s prechodom kompetencií zvýši.
"Odborníci napríklad z oblasti školstva, ktorí sú teraz na okresných úradoch štátnej správy, prejdú do samosprávy aj s agendou. Rovnako to bude asi aj v oblasti zdravotníctva. Počet zamestnancov v štátnej správe by mal pomaly klesať až do následneho odumretia okresných úradov. V samospráve bude nárast, plynulý prechod aj s agendami. Určité funkcie budú zabezpečovať mestské časti. To si musíme vzájomne dohodnúť, čo sa všetko s jestvujúcimi silami dá zvládnúť a na tom bude práve jedna z tých komisií pracovať. Napríklad matrika bude spoločná pre viaceré mestské časti. V každom prípade nás čaká náročný rok."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.