ako tieto kolosy padajú k zemi, ma premkol neopísateľný pocit. Je vôbec možné, aby takéto obrovské budovy mohli počas pár sekúnd "skolabovať" ? Keď som tam bola, tak ma takáto myšlienka nenapadla ani vo sne. Takže, aké boli Twins, čiže dvojčatá, ako ich s obľubou nazývali Newyorčania, kedysi? A ako pôsobili na nás, Stredoeuropanov, ktorí takéto megastavby na domácej pôde nevidia?
Už samotný pohľad zdola na dvojicu vežiakov bol impozantný. Obe boli vysoké 420 metrov, čiže 110 poschodí a týčili sa nad New Yorkom ako symbol prosperity. WTC sa začalo stavať v roku 1966 podľa plánov japonského architekta Minura Jamasakiho. Newyorský prístavný úrad sa zameral na túto výstavbu, ktorá mala byť zameraná už na potreby 21. storočia!
Pôvodne na území stavby, ktoré asanovali, sa nachádzalo množstvo remeselných krámov, malých obchodov a skladísk. Medzinárodné centrum svetového obchodu oficiálne otvorili 4. apríla 1973.
Dvojica vežiakov - South Tower a North Tower stála na základoch zapustených v bridlicovom masíve do 21-metrovej hĺbky. Štvorcové pôdorysy mali stranu dlhú 63 metrov. Na obe veže, ktoré v dolnej časti podopierali 12 metrové stĺpy sa použilo 180 tisíc ton ocele a položilo sa elektrické vedenie s dĺžkou 4 800 kilometrov. V kanceláriách úradov, rôznych obchodných organizácií, bánk, poisťovní, maklérskych firiem, špeditérskych podnikov a vedeckých inštitúcii a iných pracovalo okolo 50-tisíc zamestnancov a denne WTC navštívilo okolo 150-tisíc návštevníkov. Jedným z nich som bola aj ja.
Už samotný vchod do WTC bol obrovský. Najprv sme museli postáť v rade, kým sme sa dostali k pokladni, kde lístok na vyhliadku na 108. poschodie stál 13 dolárov. Kým sme sa však k rýchlovýťahu dostali, každý jeden turista musel prejsť cez detekčné bezpečnostné zariadenie, ako na letisku. So zbraňami bol vstup prísne zakázaný. Niet divu, veď vo februári 1995 už bol na WTC spáchaný teroristický útok...
Na dopravu boli v každom vežiaku k dispozícií 104 výťahov, z toho 23 expresných. Rýchlovýťahy boli úžasné. Ich kapacita bola 40 ľudí a do cieľa cesty, čiže na 108. poschodie, vás vyviezli za necelých 40 sekúnd. Cestou nám zmenou tlaku trikrát zaľahlo v ušiach. Ešte pred vstupom do rýchlovýťahov nás sprievodcovia WTC inštruovali, ako sa správať v prípade nejakého nešťastia. Žiaľ, ani v najhorších snoch nikto netušil, že teroristický útok príde zo vzduchu.
Samotná vyhliadka z WTC bola neopísateľná. Priamo na 108. poschodí bol veľký obchod so suvenírmi a bary. Kochať sa výhľadom na New York ste sa mohli len cez hrubé pevnostenné sklá, ktoré však nič neubrali na fascinujúcom pohľade na panorámu New Yorku.
Čo dodať, toto všetko už je preč. A aj keď možno vyrastú na týchto miestach nové mrakodrapy, nikdy to už nebude World Trade Centrum, ako zo začiatku tohto storočia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.