nebolo úspešné. Pripomíname, že sa tak stalo uplynulý týždeň, keď výberová komisia hodnotila jedinú ponuku a tú predložila spoločnosť Imuna Pharm, a.s. Prešov.
Rovnako, ako v oboch predchádzajúcich kolách, sa podnik nepodarilo predať napriek záujmu investorov. Porada ekonomických ministrov (PEM) a vláda zakaždým prejavila výhrady voči finančnému krytiu kúpnej ceny a záväzkov Imuny. Dôvodom je fakt, že víťaz sa mimo stopercentnej kontroly nad firmou musí zaviazať aj splácaním úverov a oživením výroby.
Pokúšali sme sa opakovane osloviť predsedu dozornej rady spoločnosti Imuna Pharm Štefana Markoviča a opýtať sa na dôvody neúspechu, ale podarilo sa nám to až včera. "Dôvodom je predovšetkým to, že za štrnásť dní, sme to nemohli stihnúť. Žiadali sme o predĺženie termínu, ale náš návrh odmietli. Žiaľ na Slovensku sa ťažko zháňajú peniaze a naša spoločnosť vie ručiť len kvalitou projektu, nie finančným krytím v takej výške," zároveň však zdôraznil, že sa nevzdávajú. Zahraniční partneri im dali nádej, ale spoločnosť Imuna Pharm ich musí presvedčiť o kvalitách projektu. Napokon, Imuna má nevyužité objekty a veľký areál s vysporiadanými vzťahmi, teda bez ťarchy. "Máme niekoľko zahraničných partnerov a tí majú záujem o rôzne formy spolupráce, ale nechcú investovať do štátneho podniku. Musíme ešte vyriešiť otázky garancií," dodal.
Podľa výpisu z obchodného registra spoločnosť vznikla len v júni tohto roku, možno aj účelovo a medzi členmi predstavenstva a dozornej rady sú bývalí aj terajší zamestnanci, vrátane súčasného riaditeľa Imuny Petra Schvalba. Predmet ich činnosti je široký. Figuruje v ňom aj obchodná činnosť s prístrojmi a zariadením pre zdravotníctvo. Podľa podmienok by nový nadobúdateľ štátneho podniku musel disponovať nielen odborným potenciálom a znalosťou problémov firmy na výrobu krvných derivátov a infúznych roztokov, ale predovšetkým nemalým finančným imaním.
Podľa Markoviča, reálne záväzky Imuny sú vo výške 245 miliónov a na oživenie výroby potrebujú ďalších 50 miliónov korún. Štát vložil do investičnej výstavby 7 miliónov mariek, sú síce ručené štátnou zárukou, ale Imuna ich musí splácať. Výšku reálnych záväzkov zrejme ovplyvnilo aj vypovedanie zmluvy so stavebnou firmou PPS Holding za 500 miliónov korún. Tá je totiž v likvidácii.
Oslovili sme aj jedného z členov predstavenstva Blažeja Barana, ktorý nás síce odporučil na predsedu predstavenstva, ale na naše neodbytné otázky napokon reagoval slovami: "Mala nás podporiť finančná skupina, ktorá rokovala s americkými bankami. Všetko nadobudlo inú časovú dimenziu po teroristickom útoku v USA. Dvoch partnerov v rokovaniach zasypali trosky obchodného centra, komunikácia sa obmedzila a my sme nechceli v takej situácii naliehať," povedal nám B. Baran, pričom netajil, že sa znova pokúsia uchádzať o podnik. Zdôraznil tiež, že väčšina členov spoločnosti má k nej vzťah a od začiatku vychádzajú z toho, že nemôžu dopustiť, aby Imuna skončila rovnako ako sabinovská konzerváreň Sabina. Bez technológie a opustená. Podotkol tiež, že isté kruhy doslova čakajú na príležitosť, keď sa podnik dostane do konkurzu, rozpredajú technické vybavenie a zatvoria podnik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.