tradície je firma Pilvud zo Spišskej Novej Vsi, ktorá ako väčšinový majiteľ v troch podnikoch zamestnáva 1300 zamestnancov. Obrat týchto firiem predstavuje ročne 1,2 miliardy korún, ale firma zaznamenala v roku 2000 pokles tržieb o 300 miliónov korún. Dôvody uvádza generálny riaditeľ Peter Magulák: Pokles tržieb je dôsledkom nedostatku drevnej hmoty na slovenskom trhu, pretože domáci spracovatelia nie sú schopní platiť v hotovosti ako zahraniční odberatelia. V technických mierach to znamená , že sme spracovali o 80 tisíc kubíkov hmoty menej. Náš strategický cieľ je komplexné spracovanie domácej suroviny od prvovýroby až po výrobky s výraznou pridanou hodnotou. Vyše 70 percent našej produkcie smeruje na vývoz. Súčasné podkapitalizovanie zdrojov a snaha presadiť sa na zahraničných trhoch nás viedli k hľadaniu zahraničného partnera.
V posledných troch rokoch firma viedla rokovania a pripravovala projekt pre vstup zahraničného partnera. Našla ho v gréckej obchodnej spoločnosti Interwood, ktorá získa väčšinový podiel po podpísaní dohôd koncom roka. Jej spoločníci ako fyzické osoby investovali do spoločnosti Pilvud približne 40 mil. korún na podporu výroby. Nechceli sme preniesť riziko na spoločnosť Interwood, preto sme investovali len ako fyzické osoby. uviedol väčšinový vlastník spoločnosti Interwood George Gerardis a dodal: Ak bude táto investícia úspešná, nebude nič brániť vstupu našej spoločnosti.
Spoločnosť Interwood patrí medzi najväčšie spoločnosti obchodujúce s drevom. Vlastní rozsiahlu obchodnú sieť vo Švédsku, Fínsku, Grécku a Ruskej federácii ako aj vlastnú flotilu nákladných lodí. Na Slovensko prišla z dôvodu jeho výhodnej geografickej polohy, dostatku suroviny a technickému zázemiu v drevospracujúcom priemysle. Na Slovensku už spoločnosť investovala na Orave v píle Podbiel v roku 1994 a so spoločnosťou Pilvud spolupracuje od roku 1993. Chce jej pomôcť dostať sa na západoeurópske trhy s finálnymi výrobkami, kde je najefektívnejšie zhodnotená práca. Podmienkou investora bolo dojednanie dlhodobých zmlúv s producentmi dreva š.p. Štátne lesy, pretože enormný nárast exportu drevnej hmoty spôsobil jej nedostatok na slovenskom trhu.
Neexistuje investor, ktorý by vyhodil peniaze von oknom. My sme zobrali na seba riziko, ale nemôže to tak byť stále. Myslím si, že Slovensko musí dávať surovinu predovšetkým vlastným výrobcom, aby sa zhodnotila doma a vyvážali sa finálne výrobky. dodal na záver George Gerardis.
Autor: Miro DIBÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.